Jakub Forgács Kultúra

Vo Zvolene predstavia mnohoraké podoby Štúra: Ožije jeho nepoznaná, divadelná tvár

Nadšenci umenia, zbystrite pozornosť. Známa osobnosť slovenských dejín, Ľudovít Štúr, sa teraz ukáže pod Pustým hradom v podobe, v akej ho mnohí nepoznajú.

Ilustračný obrázok k článku Vo Zvolene predstavia mnohoraké podoby Štúra: Ožije jeho nepoznaná, divadelná tvár
Zdroj: TASR

Vo štvrtok o 17:30 sa v priestoroch foyer Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene uskutoční vernisáž výstavy Divadelný pohľad Ľudovíta Štúra zaostrený na inscenácie, ktorá je reinštaláciou raritnej výstavy Divadelného ústavu Divadelná tvár Ľudovíta Štúra. Vstup na ňu je voľný. Kľúčové tematické a obrazové časti výstavy boli prenesené do Zvolena, aby prezentovali mnohoraké podoby Ľudovíta Štúra na slovenských javiskách.

Pútavé panely v tvare dvoch lomeníc

Nosná časť výstavy Divadelná tvár Ľudovíta Štúra, ktorá bola od októbra 2015 do konca februára 2016 inštalovaná v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave, bude predstavená návštevníkom zvolenského divadla. Pod názvom Divadelný pohľad Ľudovíta Štúra zaostrený na inscenácie odkryje ďalší z významov a historických odkazov národného dejateľa pre našu kultúru a odhalí jeho rozmanité podoby na javiskách slovenských divadiel. Viaceré inscenácie s tematikou Štúra a štúrovcov pripomínajú, že národný hrdina bol človek, ktorého život a dielo sú stále hodné scénického stvárnenia.

Pútavé informačné panely usporiadané do tvaru dvoch lomeníc vytvárajú dojem portálového komponovania divadelného priestoru. Prvý sled panelov sleduje Štúra ako subjekt divadelného diania, v druhom vystupuje ako jeho objekt. V oboch prípadoch návštevníci vnímajú komplexný obraz Ľudovíta Štúra a jeho vzťahu k divadlu a divadla k nemu. Obrazová mozaika fotografií a malieb, kostýmy a artefakty zo zvolenských inscenácií Vyslanec zvolenský a Orol tatranský, ako i textová zložka výstavy podávajú plastický obraz o novej, divadelnej podobe Ľudovíta Štúra.

Súčasť Medzinárodného dňa divadla

Výstava Divadelný pohľad Ľudovíta Štúra zaostrený na inscenácie je v kontexte slovenského výstavníctva doposiaľ neprezentovanou témou a vyniká aj kvalitným súčasným výtvarným riešením. Zameriava sa na slovenské inscenácie so štúrovskou tematikou a primárne sa venuje dvom inscenáciám Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (Vyslanec zvolenský, Orol tatranský). Návštevníci vďaka výstave spoznajú mnohé tváre Ľudovíta Štúra, z ktorých tentoraz ožíva jeho nepoznaná, divadelná tvár.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene predstavuje výstavu Divadelný pohľad Ľudovíta Štúra zaostrený na inscenácie zo slovenských divadiel ako prvé. Verejnosti bude sprístupnená do júna 2016. Výstava bude tiež tematickou súčasťou Medzinárodného dňa divadla v DJGT, ktorý sa bude konať dňa 30. marca 2016 a bude venovaný práve osobnosti Ľudovíta Štúra. V tento slávnostný deň odohrá DJGT bezplatne inscenáciu Orol tatranský a uskutoční besedu na štúrovské i divadelné témy, ktoré zachytáva i nainštalovaná výstava.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM