Stanislav Černák Rôzne

Vďaka Matuškovcom vedia o Zvolene po celom svete: Vlastnia zbierku fiatov, akú nemá nikto!

Sú dvaja a obaja prepadli zberateľskej vášni. A nie hocijakej. Otec a syn Matuškovci zo Zvolena vlastnia jedinečnú a zrejme najcennejšiu zbierku Fiatov 126 na svete. Dokopy majú v zbierke až 15 tzv. Maluchov.

Ilustračný obrázok k článku Vďaka Matuškovcom vedia o Zvolene po celom svete: Vlastnia zbierku fiatov, akú nemá nikto!
Zdroj: Dnes24.sk

Otec Ľudevít a syn Martin Matuškovci sa zberateľskej vášni áut Fiat 126 venujú už viac ako 15 rokov. „Za tie roky máme prehľad o zbierkach a majiteľoch Fiatov 126 a aj vďaka tomu vieme, že naša zbierka je jedinečná,“ prezradil pre Zvolen 24 mladší z dvojice Matuškovcov, syn Martin. Čo robí zbierku týchto Zvolenčanov jedinečnou? „Malosériovosť. Otec nezačal zbieraním veľkosériovo produkovaných typov 126, ale kupoval vždy len práve malosériové modely,“ doplnil. Momentálne ich vlastnia Matuškovci 15.

Ďalšia vzácnosť a unikát

Ďalším znakom jedinečnosti tejto zbierky je aj fakt, že ktorékoľvek z áut, ktoré vlastnia títo Zvolenčania je v dobrom stave. „U akéhokoľvek zberateľa týchto áut na svete je jedinečné nájsť toto auto v dobrom stave. A keď nájdete v zbierke pod jednou strechou takých Maluchov viac, ako je to u nás, tak je to vzácnosť,“ teší sa Martin Matuška.

Na dvore u Matuškovcov môžete nájsť napríklad model MCA, ktorý vyrábali v Anglicku na báze Fiatu 126. Ako nám Martin prezradil, tak počas celej histórie bolo vyrobených len 26 kusov áut vo verzii kabrio alebo kupé. „My máme oba modely a dokonca jeden má výrobné číslo 3 a druhý má výrobné číslo 4,“ dodal Martin.

Títo dvaja zanietenci vlastnia napríklad aj typ CC Zero, taktiež vyrobený v Anglicku. Na celom svete sa vyrobilo iba 21 kusov a v súčasnosti by ste ich na svete našli do 10 kusov. No a jeden sa nachádza práve vo Zvolene. „Vieme, že jeden model má zberateľ vo Francúzsku,“ povedal syn Martin.

Veľa priateľov po celom svete

Zberatelia však medzi sebou nesúperia, ale pomáhajú si. „Medzi zberateľmi máme množstvo priateľov po celom svete. Týmto priateľstvám veľmi pomáha aj Facebook a v podstate sme celoročne v kontakte s priateľmi zrejme z každého kúta sveta,“ objasnil mladý nadšenec a pokračoval, „Pravidelne si píšeme s fanúšikmi fiatiek z Malty, Kanady, Kuby, Anglicka, Fínska, Nórska alebo Austrálie.“

Foto: archív Matuškovcov

Matuškovci zo Zvolena vlastnia jedinečnú zbierku na svete malých Fiatov 126
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM