Správy

V kraji rapídne stúpol počet chorých. Tieto okresy sú na tom najhoršie

Výskyt chrípkových aj respiračných ochorení v Banskobystrickom kraji značne stúpol. Čo hovoria zistenia epidemiológov?

Ilustračný obrázok k článku V kraji rapídne stúpol počet chorých. Tieto okresy sú na tom najhoršie
Zdroj: TASR

Značným nárastom výskytu akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) sa vyznačoval aktuálny 5. kalendárny týždeň v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová s tým, že v prípade ARO je nárast vyšší o viac ako 27 percent a u CHPO je to až dvojnásobok.

„RÚVZ v rámci BBSK aktuálne eviduje 6909 prípadov ARO, čo predstavuje prepočítanú chorobnosť 2122 prípadov na 100 000 obyvateľov kraja. Chorých na CHPO je 847, čo je 260 prípadov na 100 000 obyva­teľov,“ konkretizovala Tolnayová.

Najviac chorých na ARO je podľa jej slov v okrese Zvolen, ale aj v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca. „Najvyšší počet chorých na CHPO je v okresoch Lučenec, Zvolen a Brezno,“ dodala hovorkyňa.

Ako pokračovala, z hľadiska veku ARO v tomto týždni najviac postihli vekovú skupinu ľudí ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov. „Zvýšený počet chorých je medzi najmenšími deťmi a žiakmi základných škôl. Najmenej chorých je medzi seniormi,“ povedala hovorkyňa s tým, že podobný trend je aj medzi chorými na CHPO.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM