Správy

V Číne čakajú na prevoz Slováci: Pôjdu do karantény v bystrickej nemocnici

Dvaja Slováci budú musieť podľa slov premiéra pre bezpečnosť ostatných obyvateľov SR ostať v karanténe v banskobystrickej nemocnici 14 dní.

Ilustračný obrázok k článku V Číne čakajú na prevoz Slováci: Pôjdu do karantény v bystrickej nemocnici
4
Galéria
Zdroj: TASR

V Číne čakajú na prevoz do Európy dvaja slovenskí občania Slovenskej republiky, u ktorých by mohol byť potvrdený koronavírus. V piatok o tom informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

„Títo dvaja Slováci už čakajú na let do Európy, ktorý by mali absolvovať s ďalšími Európanmi,“ uviedol Pellegrini.

Po ich prevoze na jedno z európskych letísk budú špeciálnymi sanitkami transportovaní na Slovensko, vystúpiť by podľa Pellegriniho slov mali vo Frankfurte alebo Varšave. Podľa identifikovania alebo vyvrátenia príznakov koronavíru by mali absolvovať karanténu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Karanténa

Pellegrini verí, že Slováci nemajú žiadne príznaky choroby, inak by do lietadla nastúpiť nemohli. „Zatiaľ nie je potvrdené, že by mali prejavy tejto nákazy a pravdepodobne sa budú môcť vrátiť domov,“ povedal premiér s tým, že dvaja Slováci budú musieť pre bezpečnosť ostatných obyvateľov SR ostať v karanténe v banskobystrickej nemocnici 14 dní.

Premiér takisto potvrdil hospitalizáciu dvoch pacientov s podozrením na koronavírus v Martine. „Vzorky sú už odoslané do laboratória, čakáme na potvrdenie alebo vyvrátenie nákazy,“ dodal premiér.

Stav globálnej zdravotnej núdze, ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), znamená podľa premiéra pre Slovensko neustály monitoring. „Okamžite by sme museli informovať WHO o potvrdení výskytu na našom území, poslať presnú genézu o týchto pacientoch,“ vysvetlil prípadné kroky s tým, že ak by sa nákaza potvrdila, opäť by zvolal krízový štáb. Dodal tiež, že zatiaľ je vydané usmernenie hlavného hygienika pre prípad, že do ambulancie príde pacient s podozrením na koronavírus.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Bystrická Rooseveltova nemocnica
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM