Jakub Forgács Rôzne Správy

Trápia vás KŔČOVÉ žily či LIPÓM? Nebojte sa návštevy lekára, RADÍ odborník a pridal TIPY

Diagnózy ako zarastený necht, kŕčové žily či rôzne podkožné útvary často berieme na ľahkú váhu a návštevu odborníka odkladáme na neskôr, čo môže vyústiť do zhoršenia prvotne jednoduchého problému.

Ilustračný obrázok k článku Trápia vás KŔČOVÉ žily či LIPÓM? Nebojte sa návštevy lekára, RADÍ odborník a pridal TIPY
Zdroj: pixabay.com

Niektoré zdravotné problémy dokážeme dlho odkladať, či už zo strachu, alebo hanby. Podľa slov skúseného chirurga z Nemocnice AGEL Zvolen MUDr. Františka Bacigála, ktorého sa na tieto diagnózy pýtala hovorkyňa AGEL SK, je dôležité nebáť sa prísť do ambulancie, pretože pri včasnom riešení je liečba jednoduchšia, menej bolestivá a prináša rýchlejší návrat do bežného života.

Kŕčové žily – problém, ktorý netreba skrývať

Čo sú kŕčové žily, ako vznikajú a ako sa prejavujú?

Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené, zväčšené povrchové žily, najčastejšie na dolných končatinách. Vznikajú pri zlyhaní ich vlastných chlopní, ktoré sú rozložené po celom ich priebehu – krv sa tak nevracia spoľahlivo k srdcu a hromadí sa v nich. Tým sa postupne zväčšujú. Medzi príznaky patrí pocit ťažkých nôh, opuchy členkov, viditeľné žily, tlak v lýtku, kŕče, svrbenie alebo pigmentácia (farebné zmeny) kože.

Kedy je potrebné prísť k lekárovi?

Prísť treba, ak sú prítomnébolesti, opuchy, viditeľné a bolestivé samotné žily, objavia sa farebné zmeny na lýtku alebo prípadne až vredy.

Ako sa dnes liečia kŕčové žily?

Liečba môže byť konzervatívna, teda nosenie elastických/sťa­hovacích pančúch, dostatočný pohyb počas dňa, režimové opatrenia – dlho nesedieť ani nestáť, medikamentózna – využívajú sa venotoniká, ich spektrum je široké, treba sa poradiť s lekárom aj o dávkovaní, alebo invazívna, teda operácia.

Kedy je čas na operáciu?

Operácia je vhodná pri príznakoch a komplikáciách: opuchy, kŕče, bolesti nôh, dlhšiu dobu trvajúci pocit ťažkých nôh. Bezprostredná indikácia na operáciu je, samozrejme, už prítomnosť samotného Bércovho vredu predkolenia. Treba sa uvedomiť, že u korpulentnej­šieho/obézneho pacienta môžu byť príznaky prítomné napriek tomu, že žily nemá viditeľné.

Aké operačné postupy sa v súčasnosti využívajú?

Moderné zákroky zahŕňajú:

  • Sklerotizáciu – vpichovanie látky (aethoxysklerol) uzatvárajúc konkrétnu žilu. Táto metóda sa používa, ak je žilovou nedostatočnosťou postihnutý len krátky úsek konkrétnej žily.
  • Laserovú a rádiofrekvenčnú abláciu – má svoje výhody i nevýhody, spočívajú viac-menej v zatavení postihnutej žily, využívajúc k tomu laserové žiarenie alebo rádiofrekvenčnú energiu. Cez drobné vpichy sa vkladá používané vlákno priamo do operovanej žily. Ablácie sa dajú vykonávať v lokálnej i celkovej anestézii. Za výhodu považujeme viac-menej žiadne operačné jazvy, minimálnu bolestivosť, krátku dobu rekonvalescencie. Za nevýhodu považujeme samotné indikačné obmedzenia (nie sú pre každého „šité na mieru“) a ekonomický aspekt.
  • Klasickú chirurgickú metódu – Crossectómia a stripping (vybratie žily) – dlhé roky známa ako jediná metóda. Výhodou je, že nemá žiadne recidívy. Za nevýhodu považujeme samotný rez v slabine a niekoľké po predkolení a tiež pooperačnú prítomnosť modrín čidlhšiu rekonvalescenciu.

Zarastený necht – nečakajte na bolesť

Ako vzniká zarastený necht?

Medzi najčastejšie príčiny radíme nesprávne strihanie nechtov (do oblúka), nosenie tesnej alebo nevhodnej obuvi, genetickú predispozíciu (tvar nechtu alebo nechtového lôžka) alebo traumu, teda úraz, čo môže byť napríklad zakopnutie. Ako sa lieči – kedy pomôže pedikérka a kedy lekár?

V počiatočných štádiách môže pomôcť pedikérka, najmä na úpravu nechtu, prípadne odľahčenie tlaku. Veľmi túto cestu však neodporúčam, vhodnejšie je navštíviť lekára. Chirurgickú ambulanciu rozhodne treba navštíviť aj vtedy, ak je už prítomný zápal (začervenanie), bolesť, výtok či opuch.

Ako prebieha chirurgické ošetrenie? Bolí to?

Zákrok sa robí v lokálnej anestézii. Lekár odstráni zarastenú časť nechtu (asi 1/3), eventuálne však môže byť odstránený aj celý necht. Samotný zákrok nebýva bolestivý, ale po odznení anestézie môžu byť prítomné mierne bolesti.

Viac o tom, ako sa popasovať s kurím okom či lipómom sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM