Stanislav Černák Správy

Tragédia v Lešti: Dôveryhodný zdroj potvrdil, že lano s vojakom odrezali!

Vyšetrovanie nehody vo výcvikovom stredisku v Lešti, pri ktorej zahynul po páde z výšky približne 20 metrov vojenský policajt, pokročilo.

Ilustračný obrázok k článku Tragédia v Lešti: Dôveryhodný zdroj potvrdil, že lano s vojakom odrezali!
Zdroj: Webnoviny.sk

Dôveryhodný zdroj denníku Sme potvrdil, že verzia o technickej poruche vrtuľníka Mi-17, po ktorej v kritickej situácii odrezali lano s Ľubomírom Igazom, bola správna.

Vyšetrovatelia našli podľa neoficiálnych informácií súčiastku, ktorá zapríčinila poruchu. Polícia zatiaľ neobvinila nikoho, pokračuje v trestnom stíhaní vo veci pre prečin usmrtenia.

Náročné vyšetrovanie

Nehodu v Lešti už nevyšetrujú vojaci ale vyšetrovatelia zo Zvolena. Rozhodol o tom prokurátor z Banskej Bystrice. „Dozorujúci prokurátor nariadil po preskúmaní spisu riadne vyšetrovanie,“ povedal pre Sme hovorca krajskej prokuratúry Ivan Vozár. „Náročnosť a komplikovanosť dokazovania presahuje možnosti skráteného vyšetrovania,“ zdôvodnil zmenu. Spis študujú policajti z Odboru kriminálnej polície vo Zvolene.

Ako pripomína Sme, asi pred mesiacom potvrdil zdroj z prostredia bezpečnostných zložiek, že vrtuľníku vypadli systémy a potom zlyhala hydraulika. Začal nekontrolovateľne stúpať a stratil stabilitu. Pravdepodobne preto sa podľa denníka rozhodli v kritickej situácii, keď hrozil pád vrtuľníka, lano odrezať. „Piloti nemajú v podobných prípadoch veľa možností a štandardy jasne určujú, čo musia robiť,“ povedal ďalší zdroj Sme.

Príčiny nehody

Potvrdili to aj skúsený pilot a letecký inštruktor Otto Hudec. Zhodli sa, že pri poruche vrtuľníku môže stabilitu narušiť aj rozkývané lano s malou záťažou. Pri štandardnom lete by pilot situáciu zvládol. „Bezpečnostné smernice určujú postup v krízových situáciách. Keď hrozí zrútenie stroja, pilot zisťuje, či je niekto na lane a či sa stihne bezpečne dostať dolu. Ak nie, rozhodne sa lano odrezať,“ povedal inštruktor Hudec.

Vojenskí policajti mali štandardný nácvik zlaňovania. Trinásť ľudí sa malo dostať z vrtuľníka na zem. Mnohí boli skúsení, výsadky robili niekoľkokrát. Počasie bolo dobré. Minister obrany Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu Peter Vojtek zriadili komisiu na zistenie príčin nehody. Ministerstvo sa k vyšetrovaniu nevyjadruje. Glváč bude o výsledkoch najskôr informovať pozostalých.

Foto ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM