Správy

Rozsiahla rekonštrukcia vo zvolenskej knižnici. Pozrite, čo všetko prejde obnovou

Podľa riaditeľky po úspešnej realizácii obnovy vznikne pre čitateľov moderný, komfortnejší a multifunkčný priestor na štúdium, trávenie voľného času a rôzne aktivity knižnice pre verejnosť.

Ilustračný obrázok k článku Rozsiahla rekonštrukcia vo zvolenskej knižnici. Pozrite, čo všetko prejde obnovou
Zdroj: TASR

Krajská knižnica Ľ. Štúra (KKĽŠ) vo Zvolene pripravuje rekonštrukciu a modernizáciu svojej študovne a čitárne. Predpokladané náklady sú 300 000 eur. Projekt schválil zriaďovateľ knižnice Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Ako uviedla riaditeľka knižnice Milota Torňošová, rekonštrukčné práce sú plánované na obdobie máj až september 2020. „Termín bude však závisieť od výberu dodávateľa a tiež priebehu realizačných prác,“ pripomenula.

Najväčšia miestnosť knižnice

Študovňa a čitáreň je najväčšia miestnosť knižnice. Má rozmery 18,1 krát 12,3 metrov, sála má výšku osem metrov. „V roku 1985 bola celá budova bývalého Remeselníckeho domu zrekonštruovaná na účely knižnice. Miestnosť študovne a čitárne – bývalá tanečná sála – bola zachovaná v pôvodných rozmeroch a bol zachovaný aj balkón. Od tohto roka neboli v študovni uskutočnené žiadne zásadné zmeny a zásahy,“ priblížila riaditeľka knižnice.

Zámerom rekonštrukcie je skvalitniť priestor študovne a zabezpečiť jej viacfunkčné využitie. V súlade s projektovou dokumentáciou bude zrealizované dobudovanie balkóna po celom vnútornom obvode miestnosti tak, aby sa zabezpečilo prepojenie s pôvodným balkónom. Vybudujú sa tiež nové prístupové schodiská na balkón, vymení sa pôvodná podlahová krytina na balkóne a v celej miestnosti, vymení sa tiež pôvodné osvetlenie a ozvučenie. Opravia sa poškodené omietky, zreštaurujú sa plastické ozdobné prvky na strope a murovanom zábradlí vnútorného balkóna.

Aj nové vybavenie

Krajská knižnica plánuje aj nové interiérové vybavenie priestoru, pripravuje projekt do Fondu na podporu umenia, kde sa pokúsi získať finančné prostriedky na nábytok a zariadenie z podprogramu infraštruktúra pre knižnice.

Podľa riaditeľky po úspešnej realizácii obnovy vznikne pre čitateľov moderný, komfortnejší a multifunkčný priestor na štúdium, trávenie voľného času a rôzne aktivity knižnice pre verejnosť. V tomto roku knižnica spracováva projektovú dokumentáciu aj na rekonštrukciu ďalších priestorov – oddelenia náučnej literatúry a spoločenskovednej literatúry.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM