Stanislav Černák Rôzne

Rozprávanie o expedícii na Nanga Parbat: Známy horolezec Gablík sa podelí o nezabudnuteľné zážitky!

Zvolenčan a uznávaný výškový horolezec Martin Gablík (60) bude vo zvolenskej knižnici 27. novembra besedu, ktorej ústredná téma bude expedícia na jednu z najvyšších hôr sveta Nanga Parbat.

Ilustračný obrázok k článku Rozprávanie o expedícii na Nanga Parbat: Známy horolezec Gablík sa podelí o nezabudnuteľné zážitky!
Zdroj: Dnes24.sk

Martin Gablík sa narodil sa 21. augusta 1953 v Handlovej, býva a pracuje však vo Zvolene. Ženatý, otec troch detí, vyštudovaný stavebný inžinier. Za sebou už má výstupy na účastník expedícií na Mt. Everest (1996), Kančendžongu (1997), Broad Peak (1998 a 2005), Makalu (na vrchole 16. mája 2002), Annapurnu (2004) a Nanga Parbat (na vrchole 18. júla 2007) – všetky bez prídavného kyslíka.

Gablík je držiteľom ocenení Fair play UNESCO aj Slovenského olympijského výboru za pomoc pri záchrane zraneného poľského horolezca Artura Hajzera v roku 2005 na Broad Peaku. Známy Zvolenčan sa stal 7. októbra 2012 po úspešnom výstupe na 8201 metrov vysoký šiesty najvyšší vrchol sveta Čo Oju doteraz najstarším Slovákom na vrchole osemtisícovky. Podarilo sa mu to 47 dní po jeho 58. narodeninách.

„Martin Gablík má okrem obdivuhodnej kondície nielen dar pútavo, podrobne rozprávať, ale aj vystihnúť kľúčové fakty. Do knižnice príde záujemcom porozprávať o zdolávaní Nanga Parbatu,“ priblížila Zlatica Brodnianska zo zvolenskej knižnice.

Stretnutie s týmto horolezcom sa v priestoroch knižnice začne o 16. hodine.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM