Stanislav Černák Rôzne

Problémy s opilcami vo Zvolene: Najhoršia situácia je cez víkendy, pijú aj mladí

Tak, ako väčšina miest, aj Zvolen rieši problémy s opilcami. Najčastejšie musí polícia zasahovať pri podnapitých občanoch v noci, keď alkoholu často holdujú aj mladiství.

Ilustračný obrázok k článku Problémy s opilcami vo Zvolene: Najhoršia situácia je cez víkendy, pijú aj mladí
Foto: Eva Viestová

Vo Zvolene sa stretávajú mestskí policajti počas služby naozaj s rôznymi skupinami ľudí pod vplyvom alkoholu. Na jednej strane sú to bezdomovci, taktiež žiaľ aj mladiství a menej prispôsobiví občania.

Až tri skupinky ľudí

„Do jednej skupinky by sme mohli zaradiť bezdomovcov, ktorí v podstate požívajú alkoholické nápoje v priebehu celého dňa. Potom sú to mladí ľudia, ktorí pijú príležitostne niekde v baroch alebo na diskotékach. Je tomu tak najmä cez víkendy a v dôsledku požitia väčšieho množstva alkoholu bývajú na verejnom priestranstve prevažne v nočných hodinách, kedy opúšťajú podniky, odvážnejší, hlučnejší a v nemalom počte aj agresívnejší,“ prezradila hovorkyňa zvolenskej mestskej polície Katarína Gondášová a pokračovala, „Ďalšou problémovou skupinou sú menej prispôsobiví občania. S nimi je najčastejšie problém s užívaním alkoholu v čase vydávania sociálnych dávok.“

Žiaľ, ako prezradila aj policajná hovorkyňa a ako ste sa zaiste s tým stretli aj vy, problém s pitím alkoholu majú aj mladiství. „Veru, tento problém nám nie je cudzí. Najčastejšie prípady zaznamenávame v letnom období po skončení školského roka a počas prázdnin. V prípade, že zo strany mestskej polície je zistené požitie alkoholu u mladistvej osoby, postupujeme v zmysle zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Vec sa oznamuje príslušnej obci, kde ma mladistvý trvalý pobyt,“ ozrejmila hovorkyňa.

Najčastejšie priestupky

Ako povedala Gondášová, v prvom rade sa priestupku dopustí každý, kto požíva alkoholické nápoje na verejnom priestranstve. Dôsledky požitia alkoholu u každého človeka sú rôzne. Medzi najčastejšie porušenia patria priestupky proti verejnému poriadku ustanovene všeobecne záväzným nariadením Mesta Zvolen, ako znečisťovanie verejného priestranstva odpadkami, odhadzovaním ohorkov, vykonávanie telesnej potreby na verejnom priestranstve, hlasité nadávanie a rôzne ďalšie spôsoby porušenia všeobecne zaužívaných pravidiel správania.

„Ďalšie porušenia, ktorých sa dopúšťajú občania v podnapitom stave sú priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, ako drobné ublíženie na zdraví alebo iné hrubé správanie, neslušné nadávky, urážky a podobne. Okrem týchto porušení sa opití ľudia často dopúšťajú aj priestupkov proti majetku, napríklad poškodzujú lavičky, smetné koše, autá na parkoviskách, či rozbíjajú sklenené výklady,“ vysvetlila Katarína Gondášová.

Za alkohol na verejnosti buď pokuta alebo napomenutie

Za pitie alkoholu na verejnom priestranstve, môže podľa informácii zvolenskej mestskej polície, dať mestský policajt blokovú pokutu do 33 eur. Avšak záleží na policajtovi, či ju udelí, pretože zákon mu umožňuje vybaviť tento priestupok aj napomenutím.

„Nakoľko mestská polícia nedisponuje žiadnymi sadzobníkmi blokových pokút, závisí od samotného policajta, v akej výške blokovú pokutu uloží, pričom prihliada aj na osobu páchateľa, charakter a závažnosť jeho konania,“ dodala hovorkyňa mestskej polície vo Zvolene.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM