Anton Hrachovský Správy

Prímestské autobusy vo Zvolene budú premávať: Mesto zabezpečilo nového dopravcu

Ak autobusy SAD Zvolen nezačnú premávať, prímestskú dopravu pod Pustým hradom zabezpečí iný dopravca. Miestna radnica je už rozhodnutá a do vyriešenia situácie všetko prefinancuje z vlastných zdrojov.

Ilustračný obrázok k článku Prímestské autobusy vo Zvolene budú premávať: Mesto zabezpečilo nového dopravcu
4
Galéria
Zdroj: TASR

Prímestskú dopravu v meste Zvolen bude v prípade, že autobusy SAD Zvolen nebudú v najbližších hodinách opätovne premávať, od pondelka (27. 1.) zabezpečovať náhradný dopravca.

Partnerom samosprávy však nebude SAD Zvolen, ale iný dopravný subjekt. Uviedla to primátorka Lenka Balkovičová.

„Komplikovaná“ SAD Zvolen

„Je pre mňa nepredstaviteľné, aby autobusy v kraji zo dňa na deň jednoducho prestali jazdiť – ľudia sa predsa musia dostať do práce či k lekárovi. U nás sa to týka obyvateľov Lukového a Zolnej, ktorí cestujú prímestskými linkami namiesto MHD,“ uviedla na svojom facebookovom profile. „Určite sa nebudeme nečinne prizerať ich problému a od pondelka zabezpečíme dopravu podľa platného cestovného poriadku a za úhradu vo výške tarify našej MHD,“ dodala.

Na brífingu, ktorý sa v sobotu 25. januára konal pred sídlom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), poukázala aj na to, „aký komplikovaný subjekt je SAD Zvolen, ako sa s ním nedá rokovať a ako dohody s ním neplatia hneď na druhý deň“.

Uviedla aj príklad z roku 2016, keď mesto v rámci eurofondov mohlo získať 15 nových autobusov a mohla byť prefinancovaná aj časť prevádzkových nákladov MHD vo Zvolene.

Zabezpečený je už iný prepravca

„Vzhľadom na to, že projekt bol úspešný, mesto Zvolen predĺžilo so SAD Zvolen zmluvu o ďalších päť rokov s tým, že projekt bude realizovaný,“ priblížila. Podľa nej všetko bolo aj vysúťažené, skontrolované, peniaze boli postúpené na účet SAD, ale SAD zmluvu s dodávateľom autobusov nepodpísala a projekt sa nezrealizoval.

Aj preto SAD Zvolen teraz, keď došlo k tejto situácii, neoslovila, ale zabezpečila iného prepravcu. „Do vyriešenia situácie všetko prefinancujeme z vlastných zdrojov,“ doplnila.

Foto: ilustračné

Autobusy SAD Zvolen - ilustračné
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM