Stanislav Černák Kultúra

Premiéra DJGT zasvätená svojmu patrónovi: Tajovský vykreslený zo všetkých uhlov pohľadu

Na život a dielo azda najznámejšieho slovenského spisovateľa prvej polovice 20. storočia Jozefa Gregora Tajovského, nazerá aktuálna inscenácia v repertoári Divadla J.G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene s názvom Na konci...

Ilustračný obrázok k článku Premiéra DJGT zasvätená svojmu patrónovi: Tajovský vykreslený zo všetkých uhlov pohľadu
Zdroj: TASR

Premiéra bude na doskách divadla v piatok 18. októbra. „Chceli sme vykresliť Tajovského zo všetkých uhlov pohľadu. A teda aj to, aký bol manžel či otec,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii k premiére autorka hry Katarína Mišíková Hitzingerová.

Tajovský bol akčným človekom

Hra mapuje Tajovského život, osudové stretnutia formujúce jeho osobnosť, ako aj postavy z jeho hier a poviedok. Tajovského predstavuje ako akčného človeka zanieteného pre dobro ľudu, vzdelávanie mládeže, šírenie slovenskej reči. Tiež ako človeka schopného aj po prehrách vstať, človeka verného sebe samému.

Režisér Kamil Žiška s výtvarníčkou Zuzanou Malcovou zobrazili Tajovského svet cez kľúčový prvok vinohradu. Vinohrad ponúkol možnosť zakomponovať do hry ľudové zvyky a obyčaje, ako aj rôzne metaforické premeny. „Z korešpodencie je známe, že Tajovský v Bratislave pestoval vinič a dorábal aj víno,“ podotkol režisér Žiška.

V hre sa spomenie aj Tajovského životná láska

Životnou láskou Tajovského bola Hana Lilgová – Gregorová, ktorá mu dala dcéru Dagmar, a hoci ich vzťah prechádzal turbulenciami, boli spolu až do smrti. Napriek ťažkému osudu nechýbal Tajovskému humor, nadhľad a hravosť. Aj tieto prvky tvoria súčasť inscenácie.

Inscenáciu o živote svojho patróna uvádza divadlo v rámci Slovenského autorského roku v DJGT. V hlavnej úlohe Tajovského sa predstaví Daniel Výrostek.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM