Aktualizované Jakub Forgács Správy

Pre Zvolen a okolie opäť platia výstrahy. Majte sa na pozore, pred týmto varuje SHMÚ

V najbližších hodinách sa pripravte na výčiny počasia. Meteorológovia vydali pre náš okres výstrahy pred vysokými teplotami aj búrkami. Kedy platia?

Ilustračný obrázok k článku Pre Zvolen a okolie opäť platia výstrahy. Majte sa na pozore, pred týmto varuje SHMÚ
9
Galéria
Zdroj: TASR

Najbližšie hodiny môže byť poriadne horúco. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre náš okres výstrahu 1. stupňa pred vysokými teplotami. Varuje pred nimi v utorok od 14:00 do 18:00 hod.

„V okrese Zvolen sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C,“ uvádzajú meteorológovia.

Ako sa píše na SHMÚ, vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. „Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ dodávajú meteorológovia.

Okrem toho je však pre náš okres vydaná aj výstraha 1. stupňa pred búrkami. Platí v stredu od 11:00 do štvrtka 00:00 hod. „V okrese Zvolen je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uvádza k výstrahe SHMÚ.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ píšu meteorológovia, ktorí dodávajú, že intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Foto: ilustračné

Leto, horúčavy
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM