Pôrodná asistentka PREKVAPUJE: Záujem o prípravu na pôrod prejavujú aj otcovia
V rozhovore s pôrodnou asistentkou zo Zvolena sa dozviete aj to, či je príprava pre partnerov iná ako pre budúce mamičky či to, ktoré novinky sa u nás udomácnili.

Majú záujem zúčastniť sa psychofyzickej prípravy aj partneri? Je príprava pre partnerov iná alebo len jednoducho prídu s mamičkou?
Účasť partnerov je vítaná. Záujem o prítomnosť partnera na predpôrodných kurzoch je celkom veľký. Preberáme, kedy vyraziť do pôrodnice, čo od pôrodu môžu čakať, ako rodičkám pomôcť, aké sú možnosti návštev. Ide o veľmi krásny, ale aj zároveň náročný okamih, preto je, samozrejme, dôležité prebrať tému prítomnosti pri pôrode aj v súkromí, nie každý muž sa na to reálne cíti a nie je hanbou, keď sa rozhodne v určitej fáze pôrodu aj odísť, je tam veľmi dôležité vzájomné porozumenie. Z vlastnej skúsenosti ale môžem povedať, že mne prítomnosť partnera veľmi pomohla či už po psychickej alebo fyzickej stránke. V našej pôrodnici je možnosť prítomnosti otca/sprevádzajúcej osoby od prvej doby pôrodnej až po preklad rodičky na oddelenie šestonedelia, toto je tiež veľmi častou otázkou na sedeniach, či otázok od tehotných.
Okrem Zvolena majú budúce matky možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod aj v Detve – je o ňu záujem? Vedia budúce mamičky o tejto možnosti?
Príprava vo väčšej miere prebieha hlavne na poliklinike vo Zvolene, ale samozrejme, je záujem o prípravu aj na gynekologickej ambulancii v Detve. Čo sa týka termínov prípravy v Detve – prebiehajú v utorky a stredy.
Podlieha aj psychofyzická príprava na pôrod rôznym trendom? Ktoré novinky sa u nás udomácnili?
Ženy majú väčší záujem o prirodzený priebeh pôrodu, pokiaľ ide všetko ako má, radi by sa vyhli zásahom. Samozrejme, do popredia sa dostávajú hlavne nefarmakologické metódy tíšenia bolesti počas pôrodu –aromaterapia, bylinná náparka, zavinovanie bruška so šatkou, rebozo masáže, úľavové polohy počas pôrodu.Časté témy, ktoré preberáme, je aj podanie epidurálnej analgézie, epiziotómií, využitie iných pôrodných polôh a hlavne aj bonding. Čo sa týka bondingu, v posledných rokoch sa dostáva do popredia aj na Slovensku. Vďaka bondingu sa bábätko cíti na tele matky bezpečne a uvoľnene, u matky sa vyplavujú hormóny šťastia (endorfíny), ale aj oxytocín, ktorý je nevyhnutný pre spustenie laktácie. Prehlbuje sa aj emočné puto. Bábätko má zároveň možnosť samoprisatia, ktoré tvorbu materského mlieka taktiež podporuje a má vplyv na to, ako bude prebiehať dojčenie v nasledujúcich mesiacoch.
Stretávate sa aj pri psychofyzickej príprave na pôrod s fenoménom „Dr. Google“? Aké mýty majú mamičky vžité a vy ich musíte vyvracať? Za čo, naopak, internetu vďačíte?
Myslím, že teraz je viac v popredí Facebook a iné webové stránky, ktoré môžu budúce mamičky zbytočne desiť alebo prekvapiť. Samozrejme, veľkú úlohu zohráva aj blízke okolie tehotnej, rodina a podobne, kde si medzi sebou zdieľajú pôrodné príbehy z pred vyše dvadsiatich rokov. Snažím sa vždy vysvetliť, že každá žena je individuálna bytosť a to, že jej kamarátka či známa mala ťažký alebo traumatizujúci pôrod, neznamená, že to bude aj jej prípad. Dôležité je, samozrejme, sa pripraviť na pôrod aj po psychickej stránke, pozitívne myslieť.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Ďalšie aktuálne správy
