Správy

Pomôže vyriešiť problémy s MEDVEĎMI prevencia? TOTO odporúča vedecký pracovník

Podľa vedeckého pracovníka Antona Krištína treba problémové jedince riešiť, a keď nie je iná možnosť, aj utratiť.

Ilustračný obrázok k článku Pomôže vyriešiť problémy s MEDVEĎMI prevencia? TOTO odporúča vedecký pracovník
12
Galéria

Mnohé stretnutia medveďov s ľuďmi pod Poľanou sú aj preto, že v jej okolí majú šelmy k dispozícii veľa dostupnej potravy. TASR to povedal vedecký pracovník z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene Anton Krištín. Stále je však podľa neho dostatok možností robiť preventívne opatrenia.

Väčšia populácia

Znamená to, aby obyvatelia v lokalitách s medveďmi a diviakmi túto zver neprikrmovali a nevábili ju. „Ak sa dá, kukuričné polia neumiestňovať medzi horu a dedinu,“ objasnil s tým, že niektoré obce pod Poľanou sú nimi pokryté. Ak teda medvedica raz naučí chodiť do nich svoje mláďatá, budú to robiť aj opakovane. „Nebudú predsa zbierať korienky, lesné plody, mravce. Ľahšie je ísť do kukuričného poľa,“ zhrnul s tým, že je to zároveň aj ich úkryt.

Spomenul, že v Chránenej krajinnej oblasti Poľana je dosť veľa medveďov, pretože jej súčasťou sú divočina, lesy i lúky. Dodal, že táto populácia sa zväčšila a zmenilo sa aj jej správanie. Podľa neho však problémové jedince treba riešiť, a keď nie je iná možnosť, aj utratiť. Poznamenal, že príkladom sú pravidelné a opakované pohyby medvedice s mladými po dedinách. Celoplošný regulovaný lov na Slovensku podľa Krištína nie je efektívne riešenie problému správny.

Dôležitosť prevencie

Zdôraznil, že prevenciou by bolo aj to, keby ľudia pri domoch v blízkosti lesa nenechávali bioodpad a nevnadili zver. „V Tatrách vyriešili situáciu zatváraním odpadkových košov a ustúpil tak počet tzv. kontajnerových medveďov,“ podotkol s tým, že by to určite pomohlo aj pod Poľanou. „Nie je normálne, aby sa prechádzali po obci. Je však pravda, že keď v nej majú potravu, je to aj náš ľudský problém,“ pripustil. Doplnil, že nesprávne je aj vyhadzovať uhynuté zvieratá a ich zvyšky za chovné dvory, farmy i družstvá v teritóriách šel­my.

„Zacítia to a je to pre nich potrava, ktorou ich ľudia k sebe ťahajú,“ uzavrel.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy o medveďoch na Slovensku

Medveď hnedý
12
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM