Jakub Forgács Správy

Počty chorých v Banskobystrickom kraji stúpajú. Najviac hlásia v okrese Zvolen

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že je stále vhodný čas navštíviť svojho lekára prvého kontaktu a dať sa zaočkovať.

Ilustračný obrázok k článku Počty chorých v Banskobystrickom kraji stúpajú. Najviac hlásia v okrese Zvolen
Zdroj: TASR

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom takmer vyše 7– percentný vzostup akútnych respiračných ochorení (ARO) a vyše 12 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). Údaje o chorobnosti banskobystrickému RÚVZ poskytlo o niečo viac lekárov, ako uplynulý týždeň – 53 percent lekárov pre deti a dorast a 44 percent všeobecných lekárov pre dospelých v tomto regióne. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica.

„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto ochorení približne rovnaký. Lekári v tomto regióne zatiaľ neevidovali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). V porovnaní so 46. kalendárnym týždňom sa mierne zvýšil počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení. Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (54 prípadov), zápalmi stredného ucha (44) a v 51 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií sa vyskytlo u najmenších detí od 0 do 5 rokov a vo vekovej skupine seniorov,“ uviedla Tolnayová.

Ako ďalej uviedla, v 47. kalendárnom týždni evidoval bystrický RÚVZ 4415 chorých na ARO, čo reprezentuje chorobnosť takmer 1450 osôb na 100 tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 308 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 100 osôb na 100 tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.

„Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Zvolen, Veľký Krtíš a Lučenec. Nasleduje okres Lučenec (846), Revúca a Rimavská sobota s rovnakým počtom chorých – takmer 630 prípadov. Pacientov chorých na chrípku a jej podobné ochorenia je najviac v okrese Veľký Krtíš, Lučenec a Banská Štiavnica. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ži­akov základných škôl a najmenšie deti,“ pokračovala Tolnayová.

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že je stále vhodný čas navštíviť svojho lekára prvého kontaktu a dať sa zaočkovať. Odporúčajú to hlavne rizikovým skupinám obyvateľstva, medzi ktorých patria pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, diabetici, onkologickí pacienti a ľudia s chronickými pľúcnymi chorobami, či tehotné ženy.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM