Jakub Forgács Správy

Pocta známemu zvolenskému rodákovi: Pod Pustým hradom sa bude spomínať na Jozefa Cígera Hronského

V rodisku Jozefa Cígera Hronského sa chystá spomienková slávnosť. Pozrite, čo všetko sa chystá vo Zvolene pri príležitosti 120. výročia narodenia nášho známeho rodáka.

Ilustračný obrázok k článku Pocta známemu zvolenskému rodákovi: Pod Pustým hradom sa bude spomínať na Jozefa Cígera Hronského
Zdroj: Dnes24.sk

V rodisku Jozefa Cígera Hronského vo Zvolene sa v sobotu uskutoční spomienková slávnosť pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia. Podujatie sa začne o 14:00 v Parku Ľudovíta Štúra, kde bola v roku 1968 umiestnená jeho busta.

Ako uviedol Marek Hanuska zo sekretariátu predsedu a správcu Matice slovenskej, tak ako boli pohnuté osudy Hronského, aj jeho busta vo Zvolene má vlastný príbeh. „Za necelých 50 rokov bola dvakrát odcudzená. Prvýkrát sa ju podarilo matičiarom objaviť v zberných surovinách a vrátiť na pôvodné miesto. Druhýkrát sa stala obeťou krádeže v roku 2007. Viac sa nenašla,“ uviedol.

Matičiari zo Zvolena v súčasnosti na jej obnovenie zorganizovali zbierku, ktorá vrcholí v týchto dňoch, keď prebieha rokovanie o výrobe druhého originálu busty, ktorú takmer pred polstoročím stvárnil sochár Ján Kulich.

Spomienková slávnosť bude pokračovať v Divadle Jozefa Gregora Tajovského. Organizátori pripravili program, v ktorom budú účinkovať matičné spevácke zbory zo Zvolena, Lučenca a Valaskej, Detská ľudová hudba Čardáš z Hrušova, básnik Jozef Šimonovič, víťazi krajského kola súťaže Šaliansky Maťko a študenti súkromného konzervatória Pink Harmony. Deň predtým, v piatok o 16:15 bude v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra premietnutý dokument o živote J. C. Hronského, na ktorom sa autorsky podieľal vedecký tajomník Peter Cabadaj, ktorý má pre účastníkov pripravenú aj prednášku k tomuto výročiu.

Čítajte tiež:

Zoznam zo Zvolena, ktorý by ste mali vidieť: Šťastie treba pokúšať, neskrýva sa práve tu váš budúci džob?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM