Stanislav Černák Kultúra

Pocta pre Viliama Polónyiho (†84): Krupinský amfiteáter ponesie meno nezabudnuteľného herca

Po zosnulom hercovi Viliamovi Polónyim, ktorý umrel vlani v novembri, pomenujú amfiteáter v Krupine. Umelec sa v meste narodil a detstvo prežil v dome, ktorý sa nachádza len niekoľko metrov od amfiteátra.

Ilustračný obrázok k článku Pocta pre Viliama Polónyiho (†84): Krupinský amfiteáter ponesie meno nezabudnuteľného herca
Zdroj: TASR

Podľa primátora Krupiny Radoslava Vazana Polónyi žil v uličke, ktorá sa dnes volá Hajdúsky rad. „Jeho rodný dom tam stále stojí,“ povedal Vazan.

Výstava o hercovi odštartuje Dni mesta

Keď sa v Honte v polovici 70. rokov točil film Sebechlebskí hudci, v ktorom herec stvárnil jednu z hlavných úloh, umelci a filmový štáb sa pred Polónyiho rodným domom aj odfotili. Zástupcovia mesta by chceli túto fotografiu získať a vystaviť ju na pripravovanej výstave o Polónyim, ktorá má v sobotu, 20. septembra odštartovať Dni mesta Krupina. Na amfiteátri v tento deň odhalia hercovi aj pamätnú dosku.

Krupina je dodnes jedným z mála slovenských miest, kde majú funkčný amfiteáter. Premieta sa na ňom síce len v lete aj to sporadicky, mesto si ho však chce uchovať a projekcie v budúcnosti rozšíriť, napríklad aj v podobe cyklov, určených slovenským osobnostiam filmu.

Investovali až 20 tisíc eur

Mesto do amfiteátra investovalo tento rok asi 20 000 eur. Zrekonštruovalo vstupnú bránu, sociálne zariadenia, pódium, plátno a premietaciu kabínu. Už pres šiestimi rokmi zakúpilo nové premietacie prístroje.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM