Jakub Forgács Správy

Plány na zatraktívnenie Pustého hradu dostávajú reálnu podobu: Vyhliadková veža, lanová dráha a aj lodenica!

Pustý hrad nezameniteľne patrí k nášmu mestu. A to, čo sa v jeho areáli plánuje, už teraz vzbudzuje pozornosť Zvolenčanov. Projekt dokonca rezonuje aj za hranicami.

Ilustračný obrázok k článku Plány na zatraktívnenie Pustého hradu dostávajú reálnu podobu: Vyhliadková veža, lanová dráha a aj lodenica!
Zdroj: Dnes24.sk

Projekt celkového riešenia areálu Pustého hradu postupne nadobúda reálnu podobu. „V jeho jadre by mohla vzniknúť lodenica, geopark, lanová dráha, cyklotrasy, či vyhliadková veža s prvkami lesnej pedagogiky. To všetko popri ďalšom odkrývaní pamiatky nad Zvolenom zo strany archeológov. Projekt už rezonuje dokonca aj za hranicami našej krajiny,“ uviedla Eva Ježovičová, referentka pre styk s verejnosťou zo zvolenskej radnice.

Vo štvrtok sa na pôde Mestského úradu stretlo vedenie mesta spolu so zástupcami Krajského pamiatkového úradu, architektmi či archeológmi. Cieľom stretnutia bolo zadefinovať podmienky pre štúdiu na riešenie areálu Dolného a Horného hradu. Štúdia posúdi súčasné vybavenie a navrhne víziu do budúcnosti. Pomenovať by mala aj čo patrí a nepatrí do areálu hradu.

Okrem samotného hradu má čo ponúknuť turistom aj okolie. Lesy v správe Lesného podniku mesta Zvolen ponúkajú možnosti pre zážitkovú turistiku, ktorá by mohla zahŕňať spomínanú lodenicu, informačné body, chodníky na účely lesnej pedagogiky, cyklotrasy a trasy pre peších, či vyhliadkovú vežu v sedle Pustého hradu. Projekt tak prepojí históriu a lesníctvo s cestovným ruchom.

Práve tento projekt už dnes zaujal odborníkov z maďarského Parku Pilisi, nachádzajúceho sa pri Budapešti. Vznikol ako mestský park určený pre turistiku a lesnú pedagogiku s cieľom dať verejnosti možnosť zažiť krásy prírody priamo v meste. Podobnosť s víziou Pustého hradu našiel dr.Zoltán Boda, zamestnanec Parku Pilisi, ktorý v minulosti študoval aj na Technickej univerzite: „Aj my máme v blízkosti známy hrad Visegrád, ktorý je navštevovaný turistami,“ poznamenal. Zároveň spomenul, že rovnako plánujú v areáli parku výstavbu vyhliadkovej veže.

Maďarská delegácia sa zúčastnila stretnutia s vedením mesta a jeho lesného podniku len pred pár dňami. Jej prezentácia o Parku Pilisi zaujala aj riaditeľa Mestského lesného podniku Ivana Galla. „Plánujeme niečo podobne rozsiahle ako máte vy, akurát na ploche podstatne menšej,“ povedal s úsmevom. Ďalším krokom v prípade cezhraničnej spolupráce bude zladenie oboch projektov a určenie finančného stropu na jeho výstavbu. Obe mestá by sa následne mohli uchádzať o financie z európskych fondov. Zvolen, ktorý ašpiruje na titul hlavného mesta lesníctva by tak len posilnil svoju budúcu pozíciu.

Foto: Mestský úrad Zvolen

FOTO: Projekt areálu Pustého hradu nadobúda reálnu podobu
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM