Pellegrini zavítal na VOJENSKÉ cvičenie: Bolo výnimočné, čo sa podarilo PRVÝKRÁT v histórii?
Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka nešlo len o bežné cvičenie, ale malo aj experimentálny charakter.

Ozbrojené sily (OS) SR musia byť vybavené najmodernejšou dostupnou technikou. Uviedol to prezident Peter Pellegrini pri príležitosti medzinárodného vojenského cvičenia Slovak Shield 2025 vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Pellegrini, ktorý je aj hlavným veliteľom OS SR, prišiel preveriť pripravenosť slovenských ozbrojených síl pri zabezpečení bezpečnosti a územnej celistvosti štátu v úzkej spolupráci so spojencami.
ŠOKUJÚCI objav pri policajnej stanici: MŔTVY muž ležal v tráve s NOŽOM v hrudi
Modernizácia armády
Hlava štátu ocenila doterajší bezproblémový priebeh cvičenia a vysokú profesionalitu jeho organizácie. „Na cvičení sa zúčastňuje viac ako 1 000 príslušníkov OS SR a vojenských jednotiek z Česka, Maďarska, Poľska, Národnej gardy štátu Indiana (USA), príslušníkov Mnohonárodnej brigády pôsobiacej na našom území a pozorovateľov z Gruzínska,“ pripomenul odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
Cvičenie má za úlohu overiť využívanie novozavedených postupov a technológií OS SR, s cieľom efektívne ich zaviesť do praxe. „Vysoko oceňujem, že dnes môžeme vzhliadnuť OS SR a našich partnerov, ako používajú najmodernejšie technológie, ktoré majú k dispozícii,“ vyjadril sa Pellegrini na tlačovom brífingu. Cvičenie je podľa neho dôkazom toho, akým modernizačným procesom OS SR prechádzajú. „Ukazuje sa, že skúsenosti z vojnového konfliktu na Ukrajine podstatne menia celý doterajší spôsob, chápanie a myslenie, ako bude v budúcnosti vedený vojnový konflikt a na to sa treba adaptovať, na to treba OS SR aj pripraviť,“ dodal prezident.
Hlava štátu vyjadrila podporu aj pre ďalšie modernizačné projekty v rámci armády.
Pellegrini pritom vyjadril presvedčenie, že OS SR musia disponovať najmodernejšou dostupnou technikou, aby boli vždy schopné brániť územnú celistvosť SR, chrániť životy slovenských občanov, a prípadne tiež poskytnúť pomoc pri nešťastiach či živelných pohromách. Rovnako považuje za dôležité vyslať signál smerom k verejnosti, že sa „môžeme na Slovensku oprieť o spoľahlivé a dôveryhodné obranné sily“.
Prvýkrát v histórii
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko priblížil, že tematikou cvičenia je obrana SR a jej územnej celistvosti. Scenárom cvičenia tak bola štandardná príprava na prípadnú agresiu nepriateľa, zabezpečenie štátnej hranice a vykonávanie prieskumu. To bolo súčasne prvou fázou cvičenia. Druhá fáza bola zameraná na boj o zabezpečovacie pásmo a trvala viac ako dva dni. Išlo napríklad o budovanie obrany, ničenie prieskumu nepriateľa, vykonávanie manévrov na jednotlivých čiarach, koordináciu a prispôsobovanie zostavy v rámci brigády tak, aby reagovala na vzniknutú situáciu a pre veliteľov prinášala rozhodovacie procesy.
„Jedna z epizód bola, že 12. mechanizovaný prápor splnil svoje úlohy, ale ľavé krídlo muselo ustúpiť, a tým pádom veliteľ práporu sa musel v rýchlom čase prispôsobiť situácii a vykonať manéver na dorovnanie zostavy a zaujať čiaru, ktorú nazývame ako posledná čiara,“ priblížil Zmeko priebeh cvičenia. To, čo bolo podľa jeho slov nové, je využívanie moderných technológií, napríklad na obranu proti dronom, využívanie autonómnych sledovacích prostriedkov, prípadne útočných dronov tak, aby dokázali spomaľovať postup protivníka a získať dostatok informácií a mať prehľad o situácii.
Podľa Zmeka tak nešlo len o bežné cvičenie ale malo aj experimentálny charakter. „Prvýkrát v histórii sa nám podarilo integrovať niektoré prvky domáceho obranného priemyslu s niektorými produktmi, ktoré sú dokonca v prototypovej fáze. Napríklad využívanie dronov, ktoré už sú ovládané umelou inteligenciou, ktoré nepotrebujú kontakt medzi operátorom a dronom,“ dodal Zmeko.
Vrchol ľadovca
Minister obrany Robert Kaliňák podotkol, že tieto štyri dni boli len vrcholom ľadovca. „Za tým všetkým je obrovský čas prípravy, logistiky, zabezpečenia, koordinácie,“ uviedol Kaliňák, ktorý najväčší prínos vidí v príprave, v rámci ktorej musia medzi sebou komunikovať štáty a jednotky.
"Ukazuje sa, ako je dôležité komunikovať medzi jednotlivými veleniami a štátmi, schopnosť vykonať spoločnú akciu, spoločne postupovať, bojovať a brániť,“ doplnil minister, ktorý vyzdvihol aj výbornú pripravenosť Centra výcviku Lešť, ktorého modernizácia zabezpečila, aby si jednotky mohli precvičiť všetky prípadné scenáre.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Ďalšie aktuálne správy
