Stanislav Černák Rôzne

Nezamestnanosť v našom okrese je vyše 12 %. A voľných miest na úrade iba 92...

Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla vo februári 14,71 %. V medzimesačnom porovnaní klesla o 0,09 percenta. V okrese Zvolen bolo vo februári 12,31 % nezamestnaných.

Ilustračný obrázok k článku Nezamestnanosť v našom okrese je vyše 12 %. A voľných miest na úrade iba 92...
Foto: Slávka Kellová

Na okresnej úrovni sa vo februári 2013 dosiahol pokles miery evidovanej nezamestnanosti v 51 okresoch. V 26 okresoch sa zaznamenal mierny nárast nezamestnanosti a 2 okresy zaznamenali pôvodnú výšku nezamestnanosti ako v januári tohto roku.

Vo Zvolene viac nezamestnaných ako v januári

Februárové prognózy hovorili 11,88 percentách, realita však bola iná. Miera evidovanej nezamestnanosti na zvolenskom Úrade práce dosiahla úroveň 12,31 %. Oproti minulému mesiacu je to nárast o 0,33 %. Dokopy je na zvolenskom Úrade práce evidovaných 10 838 nezames­tnaných. Oproti minulému mesiacu stúpol tento počet o 62 osôb. Z tohto počtu bolo 9 853 osôb, ktoré môžu bezprostredne po predložení ponuky vhodného voľného pracovného miesta nastúpiť do zamestnania. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa počet evidovaných nezamestnaných zvýšil o 1 138 osôb.

V Detve bolo za február 19,03 percenta nezamestnaných, čo je oproti januáru nepatrný pokles. V Krupinskom okrese bolo vo februári 19,73 nezames­tnaných, čo je taktiež nepatrný pokles.

Dlhodobo nezamestnaní (nad 12 mesiacov) občania tvorili 42,15 percent z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, čo je presne 1991 ľudí. Oproti januáru klesol ich počet o 25 ľudí.

Problémom je aj nezamestnanosť absolventov, ktorí tvorili 6,48 percent z celkového počtu uchádzačov o prácu, čo je 306 ľudí. Oproti januáru narástol počet absolventov bez práce o 64.

Počet uchádzačov so zdravotným postihnutím tvoril 2, 67 percenta z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, čo je 126 ľudí. Oproti januáru stúpol ich počet o 57.

Nedostatok voľných miest

Ku koncu februára bolo evidovaných 92 voľných pracovných miest. „Stále však pretrváva nedostatok voľných pracovných miest,“ povedal Miroslav Hric z oddelenia informatiky a štatistiky zvolenského úradu práce.

Medzi štruktúrou voľných pracovných miest a štruktúrou uchádzačov o zamestnanie je stále nesúlad. „Medzi faktory, ktoré pozitívne ovplyvnili nezamestnanosť v našom okrese patria aktívne opatrenia na trhu práce, čo znamená mobilita za prácou mimo okresu vrátane prác v zahraničí. Ďalej je to aj ponuka práce v rámci EURES-u,“ dodal Hric.

Marcové prognózy

V marci sa už na zvolenskom Úrade práce neočakáva nárast počtu uchádzačov o zamestnanie. „Mal by nastať pokles uchádzačov o prácu, čo vznikne najmä odchodom ľudí za prácou mimo Slovenska a tiež i odchodom na sezónne práce najmä v stavebníctve, poľnohospodárstve a lesníctve,“ ozrejmil Miroslav Hric. Odborníci predpovedajú v marci 12,09 percentnú nezamestnanosť.

Najviac ľudí bez práce je v okrese Rimavská Sobota, bez zamestnania je tam viac ako 34 percent obyvateľov. Krupina je na 21. mieste, Detva na 24. mieste a Zvolen na 54. mieste. Tradične najnižšia nezamestnanosť je v Bratislave, pohybuje sa tam v rozmedzí 4 až 5 percent.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM