Odstránia PROBLÉM s medveďmi fotopasce? Starosta podpolianskej obce má iné RIEŠENIE
Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana vo svojom stanovisku uvádza, že fotopasce problém s medveďmi nevyriešia. Podobne to vidí aj starosta Očovej.
V okolí obce Očová vo Zvolenskom okrese plánujú ochranári inštalovať štyri fotopasce pre sledovanie pohybu medveďa hnedého. TASR to povedal starosta a zároveň poľovník Rudolf Huliak s tým, že táto aktivita sa mu však nepozdáva a podľa jeho slov to nie je riešenie.
Stovky medveďov
Ako dodal, aktivity ochranárov tak ďalej pokračujú v pozorovaní, monitoringu a vypracovávaní projektov. „Znovu je to len nákup fotopascí. A naďalej si tak množíme problémy. Destabilizujeme rovnováhu v prírode, likvidujeme biotop živočícha jedného za druhým,“ objasnil.
Konštatoval, že fotopasce sú len vykázanie činnosti ochranárov, pre ľudí to dostatočné nie je. „Problém s výskytom šelmy medzi obydliami to nerieši,“ tvrdí starosta. Spresnil, že monitoring robil s ďalšími poľovníkmi vlani v septembri v celom Podpoľaní. Boli to oblasti Hrochoť, Očová, Kaľamárka a Detva. Medveďov bolo vtedy okolo 330. Na problém premnoženia medveďa poukazujú podľa neho od roku 2014, keď začal robiť problémy. „Za deväť rokov sme sa neposunuli nikde, len sa stretávame, rozprávame, čo treba urobiť,“ poznamenal s tým, že pod Poľanou je veľa takých ľudí, ktorí prestali pásť stáda oviec. Zdôraznil, že zmizli aj včelári. „Občania nechodia do prírody, pretože sa boja. Je to totálne obmedzenie vidieckeho života,“ hovorí.
Aké riešenie problému vidí starosta Očovej, sa dočítate na nasledujúcej strane.
Ďalšie správy o medveďoch na Slovensku
- Nepomáhal KRIK ani HLUK kosačiek: MEDVEĎ si to namieril rovno ku domom, VIDEO
- Po ÚTOKU medveďa na teľce boli prijaté OPATRENIA: Na Podpoľaní hliadkujú aj strážne služby
- MEDVEĎ na Podpoľaní ZABÍJAL: Nepomohol ani elektrický oplôtok, VIDEO
- Prečo sú strety s MEDVEĎMI tak časté? Ochranári vidia príčiny aj v ZMENE správania ľudí
- Medveďa z VIDEA zásahový tím nenašiel: REAKCIU vodiča označil za NEPRIMERANÚ a NEZMYSELNÚ