Správy

Obľúbené ARBORÉTUM je opäť prístupnejšie: Otvorilo sa aj pre ľudí s telesným postihnutím, FOTO

Podujatie sa zameriava na vzdelávacie aktivity v prírodnom prostredí existujúcich náučných chodníkov.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbené ARBORÉTUM je opäť prístupnejšie: Otvorilo sa aj pre ľudí s telesným postihnutím, FOTO
9
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Arborétum Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene sa po roku opäť stáva otvoreným pre skupiny osôb s telesným postihnutím. Dni bez bariér 2024 sa začali v utorok a títo návštevníci môžu počas nich využiť trasu, ktorá je pre nich určená.

Bezbariérové sprístupnenie

Ako TASR povedala vedecko-odborná pracovníčka arboréta Mariana Jakubisová, pre bezbariérové sprístupnenie vytvorili informačný panel. „Vyhradená trasa je vyznačená modrou farbou, napísaný je aj jej výškový priebeh so stúpaním a klesaním, pretože sú to dôležité parametre,“ objasnila. Podľa nej je dôležitá aj dĺžka trasy, rýchlosť pohybu vozíka i čas prechodu pri tejto rýchlosti.

Po modrej trase dokážu ľudia na vozíku samostatne i so sprievodom prekonať aj výškové vedenie trasy. Jej dĺžka je približne 2,5 kilometra a pri rýchlosti 1,6 kilometra za hodinu ju prejdú približne za dve hodiny. „Určená je aj pre mamičky s kočíkmi a platí to aj pre seniorov,“ zdôraznila. Počas prehliadky sa môžu návštevníci zastaviť i v altánku, ktorý je aj pre ťažko zdravotne postihnutých. Nachádza sa v ňom stôl, pri ktorom môžu ľudia na vozíku naraz sedieť so zdravými. „Súčasťou stola je aj exteriérová kniha, kde máme zmapované naše zvláštnosti, ktoré sa vyskytujú v arboréte,“ priblížila.

S odborným výkladom

Podujatie sa zameriava na vzdelávacie aktivity v prírodnom prostredí existujúcich náučných chodníkov. V stredu (8. 5.) je pre návštevníkov pripravené sprevádzanie s odborným výkladom o 10.00 a 14.00 hod. Arborétum sa problematikou bezbariérového sprístupňovania na vedecko-odbornej úrovni intenzívne zaoberá od roku 2015, keď bol prvý medzinárodný seminár s touto problematikou na Slovensku.

Borová hora patrí medzi jedinečné pracoviská svojho druhu na Slovensku. „Prírodnými podmienkami, atraktívnymi výsadbami a autentickými scenériami, vysadenými rozmanitými druhmi a formami drevín poskytuje podmienky nielen na univerzitné vzdelávanie,“ informoval riaditeľ arboréta Ivan Lukáčik.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Arborétum Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene
9
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM