Jakub Forgács Správy

NOVINKA u zvolenských úradníkov. Odpad naplno triedia už aj na mestskom úrade

Chodby zvolenského mestského úradu sú o čosi farebnejšie. Už pár dní ich krášlia farebné nádoby na triedený zber!

Ilustračný obrázok k článku NOVINKA u zvolenských úradníkov. Odpad naplno triedia už aj na mestskom úrade
15
Galéria
Zdroj: Mesto Zvolen

Chodby mestského úradu vo Zvolene odteraz krášlia farebné nádoby na triedený zber. Plasty, sklo, papier, kovy, bioodpad. Žltá, zelená, modrá, červená a hnedá… V nádobe na bioodpad sú biologicky rozložiteľné vrecia a o celom projekte informuje vo vstupnom vestibule informačná tabula. Toto všetko má motivovať zamestnancov, aby triedili svoj odpad.

„Záleží nám na tom, aby občania separovali, postupne zvyšujeme aj počet nádob v uliciach, chceli by sme prijať stratégiu na triedenie odpadu… Popri všetkých opatreniach by preto mestský úrad mal byť príkladom číslo jedna v triedení,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová.

Za projektom „Zvolen triedi“ stojí občianske združenie Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA) a finančná podpora z Európskej únie prostredníctvom Únie miest a projektu LADDER. Kým doteraz zamestnanci mestského úradu triedili zo zložiek hlavne papier a niektorí individuálne využívali na triedenie odpadu aj vonkajšie polopodzemné kontajnery, od nového roka bude triedenie pre všetkých zamestnancov, ale aj návštevníkov úradu pohodlnejšie.

„Myslíme si, že mestský úrad by mal ísť v meste príkladom, a preto sme v lete navrhli pani primátorke spoluprácu, podali projekt, ktorý získal podporu a dnes máme nádoby na triedený zber už na chodbách,“ hovorí Daniel Lešinský zo združenia CEPTA. Podľa filozofie ich združenia je ale triedenie odpadu až druhým krokom, prvým je prevencia odpadu, teda primeraná spotreba: „Je dôležité poukázať na lokálne dopady globálnych problémov, v tomto prípade čerpanie neobnoviteľných zdrojov surovín a energie. Ak by mal každý človek na Zemi spotrebu ako my u nás v Európe, potrebovali by sme už dnes na svoju existenciu 2,6 planéty. Potrebujeme výrazne pribrzdiť a snažiť sa odpad nevytvárať,“ vysvetľuje Lešinský.

Opatrenia na nakladanie s odpadmi je potrebné zavádzať postupne. Mesto priebežne navyšuje počet nádob na triedený zber v uliciach,na­príklad zdvojnásobilo počet nádob na kovy a výrazne navýšilo počet nádob aj na papier a bioodpad. V roku 2017 plánuje Zvolen osadiť aj päť nových stojísk polopodzemných kontajnerov, ktorých používanie sa mestu doteraz osvedčilo.

V OBRAZOCH: Krásy Zvolena zachytené mladým fotografom
15
Galéria
Foto: Peter Braciník
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM