Správy

Novinka na zvolenskom súde: Pribudne špeciálna vypočúvacia miestnosť pre deti

Špeciálne výsluchové miestnosti sú vzhľadom a vybavením prispôsobené a vytvorené tak, aby sa v nich výsluch realizoval spôsobom primeraným veku dieťaťa. Na potrebu ich budovania koncom roka 2019 upozornila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Ilustračný obrázok k článku Novinka na zvolenskom súde: Pribudne špeciálna vypočúvacia miestnosť pre deti
Zdroj: TASR

Na súdoch pribudnú špeciálne miestnosti, ktoré pomôžu pri vypočúvaní detí a obzvlášť zraniteľných obetí. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR tiež pracuje na vytvorení metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a zraniteľnej obete, na edukačnom programe a mediálnej kampani.

Špeciálne vypočúvacie miestnosti na 8 súdoch

„Cieľom projektu je zriadiť miestnosti na súdoch a vypracovať jednotlivé metodiky pre výsluch a vypočutie tak, aby deti a zraniteľné obete neboli sekundárne viktimizované a aby sme deťom a zraniteľným obetiam vytvorili vhodné podmienky počas súdneho konania. Tento projekt zabezpečí, aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce,“ vysvetlila riaditeľka odboru elektronizácie súdnictva Sekcie civilného práva na ministerstve spravodlivosti a odborná garantka programu Viera Gaschová Bačová.

Ako obzvlášť zraniteľné obete sú zákonom definované okrem detí tiež osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby. Tiež osoby staršie ako 75 rokov. Výsluch zraniteľných obetí má osobitné pravidlá.

Špeciálne miestnosti vzniknú na ôsmich súdoch. V rámci projektu MS SR ich vybudujú na Krajskom súd Prešov, Okresnom súde Prešov, Okresnom súde Bratislava II, Okresnom súde Galanta, Okresnom súde Zvolen, Okresnom súde Rimavská Sobota, Okresnom súde Rožňava a tiež na Okresnom súde Spišská Nová Ves.

Sudcovia absolvujú školenie

Okrem toho je súčasťou projektu vytvorenie metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a obzvlášť zraniteľných obetí, mediálna kampaň, odovzdávanie skúseností v oblasti zisťovania názoru dieťaťa a výsluchu obzvlášť zraniteľných obetí. „V rámci vzdelávacieho programu absolvujú sudcovia dvojdňové školenie, ktoré im pomôže pri rozvoji ich osobnostných zručností v tejto problematike,“ informujú pracovníci Tlačového odboru MS SR. Vzdelávací program sa podľa nich týka aj prokurátorov a mediátorov. Projekt Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán sa bude vzťahovať na rodinnoprávnu a trestnoprávnu agendu. Je financovaný z EEA a Nórskych fondov v rámci programu Dobrá správa vecí verejných, zodpovedné inštitúcie, transparentnos­ť/Cezhraničná spolupráca a plánovaný na tri roky s päťročnou udržateľnosťou.

Špeciálne výsluchové miestnosti sú vzhľadom a vybavením prispôsobené a vytvorené tak, aby sa v nich výsluch realizoval spôsobom primeraným veku dieťaťa. Na potrebu ich budovania koncom roka 2019 upozornila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM