Nevšedné štúdium vo Zvolene a zdarma. Sokratov inštitút môže prijať ďalších študentov
Projekt Sokratov inštitút pokračuje. Na záujemcov čaká 11 intenzívnych víkendových workshopov.
Ďalších 20 mladých ľudí získa šancu vzdelávať sa na Sokratovom inštitúte pri Technickej univerzite vo Zvolene. Vzdelávací program Sokratov inštitút je jediné štúdium na Slovensku, zriadené neziskovou organizáciou – Centrom environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica, ktoré zastrešuje univerzita.
11 víkendových workshopov
Ročné štúdium prinesie nové vedomosti, skúsenosti, inšpirácie a cenné kontakty od špičkových lektorov v oblasti riešenia konfliktov, práva, médií, globálneho vzdelávania, ekonómie, novodobých dejín Slovenska či spoznávania slovenskej prírody.
Technická univerzita vo Zvolene a nezisková organizácia CEEV Živica vytvorili priestor pre rozvoj mladých ľudí v kritickom myslení voči svetu i sebe samým, vo forme 11 intenzívnych víkendových workshopov.
„Veríme, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, charakter a odvahu,“ tvrdí Juraj Hipš, zakladateľ Sokratovho inštitútu. Na lazy Zaježová pri Zvolene pozýva inštitút lektorov z celého sveta i špičky zo Slovenska.
Do študijného programu je zaradený napríklad aj praktický workshop o práve, ktorý vedie riaditeľka Centra právnej pomoci Eva Kováčechová, ale aj workshop zameraný na fungovanie ekonomiky a peňazí v lokálnom aj globálnom kontexte. Študenti však zažijú aj divočinu Tatier s ochranárom Erikom Balážom a to na územiach, ktoré nie sú prístupné verejnosti.
Vlastný mikroprojekt
Študenti navyše počas roka pracujú na svojom mikroprojekte, ktorý má verejnoprospešný charakter. K jeho realizácii či nastaveniu grantu ich zaškolí kouč Tomáš Pešek. Každý zo študentov bude môcť využiť rady a podporu skúsených mentorov, ktorí program Sokratovho inštitútu už absolvovali.
Medzi úspešné projekty, ktoré sa v Sokratovom inštitúte realizovali, patrí záchrana starých odrôd ovocia, rekonštrukcia študovne v internátoch či zlepšenie marketingu a fundraisingu neziskových organizácií.
„Najcennejšie na mikroprojektoch je, že nás učia samostatne hýbať vecami, poctivo uvažovať o jednotlivých krokoch, prepájať ľudí, operatívne reagovať na ťažkosti, efektívnejšie si zorganizovať čas a poznať tú radosť, keď vytvárame niečo vlastné,“ hovorí absolvent Sokratovho inštitútu Tomáš Hallon.
Sokratov inštitút je pre študentov a absolventov vysokých škôl rôznych odborov od 18 do 32 rokov. Štúdium je zdarma a to vďaka firemnému partnerovi. Na Sokratov inštitút sa záujemcovia môžu prihlásiť na stránke projektu. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2017.
Foto: ilustračné