Stanislav Černák Kultúra

Pýcha mesta: Najstarší slovenský spevokol je zo Zvolena a oslávi 130 rokov!

Neuveriteľných 130 rokov činnosti oslávi počas nastávajúceho víkendu Zvolenský spevácky zbor (ZSZ). Zbor je tak najstarším do dnes fungujúcim speváckym telesom na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Pýcha mesta: Najstarší slovenský spevokol je zo Zvolena a oslávi 130 rokov!
Zdroj: TASR

ZSZ založili v roku 1883 robotníci pri vtedajšej valcovni plechu Union. Ciele spolku sa dali vyčítať už z jeho vtedajšieho názvu – Hudobný, spevácky a čítací spolok Union vo Zvolene. Už pri svojom vzniku bol aj spolkom podporným, ktorého účelom bolo podporovať svojich členov a ich rodinných príslušníkov v prípade smrti. Túto úlohu napĺňa do dnes.

Základňu tvorí viac ako 300 ľudí

Aj napriek zložitým obdobiam novodobých dejín zbor v rôznych podobách fungoval aj v časoch svetových vojen. Dnes, na rozdiel od minulosti, nie sú jeho členovia robotníci, ale ľudia s rôznorodými povolaniami a koníčkami. Členskú základňu tvorí vyše 300 ľudí, z toho je väčšina žien. V zbore však aktuálne spieva 38 z nich. Predsedníčkou spevokolu je Martina Šebová, ktorá je zároveň dirigentkou zboru.

Teleso má v repertoári niekoľko desiatok piesní od renesancie až po súčasnosť. Spievajú aj slovenské, české a moravské ľudové piesne v úprave pre zborový spev. Okrem vystúpení na renomovaných slovenských scénach zbor vystúpil aj na pôde slovenského parlamentu, v prezidentskom paláci, v sídle Európskeho parlamentu v Bruseli, ale aj v ČR, na Ukrajine, v Srbsku, Maďarsku a Chorvátsku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM