Stanislav Černák Správy

Nad letiskom visí otáznik: Sliač aj napriek snahe nemá žiadne pravidelné linky!

Opäť sa otvára otázka zatvorenia menších regionálnych letísk. V hre je opäť aj sliačske letisko. Rezort dopravy by potreboval viac peňazí.

Ilustračný obrázok k článku Nad letiskom visí otáznik: Sliač aj napriek snahe nemá žiadne pravidelné linky!
Zdroj: Webnoviny.sk

Ministerstvu dopravy chýbajú vo vládou schválenom návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok najmä peniaze na fungovanie regionálnych letísk. Považuje to za bolestivý problém, s ktorým stále zápasí a hľadá riešenie.

Rezort v súčasnosti nevylučuje, že niektoré z menších regionálnych letísk bude nutné zatvoriť, chce však urobiť všetko pre to, aby k tomuto kroku pristúpiť nemuselo.

Na prevádzku letísk v roku 2014 plánuje štát poskytnúť 1 mil. eur. Táto suma má ísť najmä na poskytovanie služieb súvisiacich s vybavovaním letov oslobodených od poplatkov.

Podľa rozpočtu na tento rok malo ísť na podporu leteckej dopravy 6 mil. eur, ale podľa očakávania to bude 7,1 mil. eur. Vlani štát poskytol na tento účel dotácie vo výške 10,75 mil. eur a v roku 2011 tieto výdavky dosiahli 8,66 mil. eur.

Ministerstvo hľadá spôsoby ako letiská uchovať

„Ministerstvo dopravy stále hľadá spôsoby, ako by sa dali regionálne letiská zachovať. Aj preto sme v rokovaniach o budúcoročnom rozpočte žiadali zachovať dotáciu pre letiská aspoň na tohtoročnej úrovni, teda sumu o 5 miliónov eur vyššiu, ako nám bola navrhnutá,“ informoval rezortný hovorca Martin Kóňa. „Bohužiaľ, doteraz sme sa s ministerstvom financií nedohodli. Stále však hľadáme riešenia tohto problému a určite by bolo predčasné hovoriť o nejakých definitívnych riešeniach,“ do­dal.

Minister dopravy Ján Počiatek už skôr označil za najväčších kandidátov na obmedzenie prevádzky žilinské a sliačske letisko. Napriek snahe nemajú žiadne pravidelné linky, pričom letisko Sliač má počas letnej sezóny aspoň chartrové lety do tureckej Antalye a bulharského Burgasu.

BBSK je pripravené prevziať sliačske letisko do svojho majetku

Už koncom augusta tohto roka súčasný predseda Banskobystrického VÚC povedal, že BBSK je pripravený prevziať sliačske letisko od štátu do svojho majetku. Podľa Maňku má Letisko Sliač najmenšie náklady v prepočte na jednu prepravenú osobu zo všetkých regionálnych letísk na Slovensku a je v takej fáze rozvoja, že v roku 2015 by sa malo dostať na vyrovnaný hospodársky výsledok a nepotrebovať dotácie. „Dovtedy to musíme riešiť tak, aby sme to nezabrzdili alebo nevrátili niekde späť. Budem robiť všetko pre to, aby Letisko Sliač vo svojom rozvoji ďalej pokračovalo tak, ako pokračuje,“ povedal Maňka.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM