Stanislav Černák Rôzne

Na Zvolenskom zámku sa bude krstiť: Viac ako 350 strán o šesť ročnom výskume Dolného hradu

Vo Zvolene sa bude krstiť zaujímavá kniha o šesťročnom výskume Dolného hradu, ktorý je súčasťou gigantickej pamiatky Pustý hrad. Publikácia bude mať viac ako 350 strán.

Ilustračný obrázok k článku Na Zvolenskom zámku sa bude krstiť: Viac ako 350 strán o šesť ročnom výskume Dolného hradu
Zdroj: TASR

Viac ako 350-stranovú knihu o výskume Dolného hradu, ktorý je súčasťou Pustého hradu nad Zvolenom, slávnostne pokrstia na Zvolenskom zámku v utorok 10. marca. Archeológovia skúmali toto opevnenie nepretržite od roku 2009.

Odborníci na čele s vedúcim výskumu Jánom Beljakom odkryli, preskúmali a zakonzervovali obytnú vežu Dolného hradu, ktorej hrozilo zrútenie. Vďaka minulej, už 23. sezóne na Pustom hrade vedia už archeológovia jednoznačne datovať vznik veže Dolného hradu v prvých desaťročiach 13. storočia a jej zánik v prvých desaťročiach 14. storočia.

„Stavebníkom obrovskej obytnej veže mohol byť v 13. storočí iba kráľ. Našli sme aj ich vyobrazenia, napríklad na minci kráľa Ondreja III., pričom tri z piatich známych mincí z obdobia jeho panovania sa na Slovensku našli práve na Pustom hrade,“ povedal Beljak.

V lete sa na hrade našlo aj bronzové kovanie s vyobrazením kráľa a iné nálezy, ktoré indikujú častú prítomnosť vládcov v regióne. Okrem Ondreja III. tam často chodil napríklad aj známy kráľ Belo IV., ktorý zrejme na hrade vydával svoju dcéru a udelil mestu Zvolen mestské výsady.

Podľa Beljaka bola uplynulá sezóna na Dolnom hrade vôbec najbohatšia na archeologické nálezy. Kým vlani našli v areáli takmer 10.000 predmetov alebo ich častí, tento rok ich bolo ešte viac. Okrem najčastejších zlomkov keramiky a kostí to boli aj vzácne mince, šperky, ozdobné kovania, nože alebo hroty striel, či vzácna minca.

Beljak by sa tento rok chcel pustiť do sanácie západnej steny veže a brány Dolného hradu. „Pripravujeme projekt na sanáciu hlavnej vstupnej brány a chceli by sme tiež zrekonštruovať západnú líniu opevnenia medzi bránou a vežou a spojovací múr pri veži,“ prezradil. Hotový je pritom už aj projekt na výskum veľkej cisterny na dažďovú vodu na Hornom hrade a tiež na sanáciu cisterny a paláca.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM