Jakub Forgács Správy

Na hrôzy vojny sa vo Zvolene nezabudlo. Zavraždených Rómov si uctili aj príbuzní

V meste pod Pustým hradom sa konala pietna spomienka. Prítomní si uctili rómske obete holokaustu z 2. svetovej vojny.

Ilustračný obrázok k článku Na hrôzy vojny sa vo Zvolene nezabudlo. Zavraždených Rómov si uctili aj príbuzní
7
Galéria
Zdroj: TASR

Na židovskom cintoríne vo Zvolene sa vo štvrtok konala pietna spomienka na rómske obete holokaustu z Podpoľania. Z tohto regiónu bolo v rokoch 1944–1945 popravených fašistami niekoľko desiatok Rómov, doteraz sú zdokumentované mená 45 obetí.

Predovšetkým po potlačení Slovenského národného povstania na jeseň roku 1944 došlo k represáliám na civilnom obyvateľstve. Pomoc partizánom, ale aj podozrenie z takejto pomoci, sa trestalo smrťou. K popravám dochádzalo priamo na mieste, alebo na masových popraviskách v Dolnom Turčeku, Nemeckej, Kremničke alebo na židovskom cintoríne vo Zvolene.

Ako uviedla Zuzana Kumanová zo združenia In Minorita, vyvraždené boli viaceré rómske komunity na Podpoľaní – 12 rómskych mužov z Detvy, 15 mužov rodiny Klincovcov z Dúbrav, 12 rómskych mužov z Podkriváňa – Dolnej Bzovej, traja Rómovia z Hriňovej a rovnako tak traja z Vígľaša. „Práve na cintoríne vo Zvolene sú pochovaní Rómovia z Dúbrav, ktorí tu boli aj zavraždení,“ priblížila.

Podujatia sa zúčastnili aj mladí ľudia, potomkovia obetí, aby si pripomenuli svojich predkov a vyjadrili svoj postoj a dôrazné nie narastajúcej intolerancii a rasovej neznášanlivosti.

Spomienka sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv. Organizátorom bolo občianske združenie In Minorita v rámci projektu Ma bisteren! pripomínajúceho holokaust Rómov. Projekt Ma bisteren! sa realizuje od roku 2005, v tomto roku vďaka finančnej podpore Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Pozrite si zábery z pietnej spomienky v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Pamiatka na cez vojnu zavraždených Rómov vo Zvolene
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM