Stanislav Černák Rôzne

Na bicykloch po námestí? V Bystrici si zelenú pre cyklistov chvália, vo Zvolene platí zákaz

Vo Zvolene už dlhé roky platí zákaz bicyklovania na Námestí SNP. V susednej Banskej Bystrici však stopku zrušili v auguste tohto roka a všetko funguje ako má. Kompetentní pod Pustým hradom si však stoja za svojim a červenú pre dve kolesá zrušiť neplánujú.

Ilustračný obrázok k článku Na bicykloch po námestí? V Bystrici si zelenú pre cyklistov chvália, vo Zvolene platí zákaz
Foto: Marcel Páleš

Na zvolenskom námestí platí zákaz bicyklovania už dlhé roky. V Banskej Bystrici tomu bolo podobne, až kým tento rok nepovolili cyklistom vstup na tamojšie námestie a to po sedemnástich rokoch.

Vo Zvolene neuvažujú…

„Zvolen neuvažuje o povolení prejazdu cyklistov cez Námestie SNP. Platí VZN o pešej zóne, ktoré vylučuje jazdu cyklistov cez pešiu zónu, s výnimkou pohybu cyklistov na vyznačenom cyklistickom chodníku, čo je v našom prípade úsek od kostola sv. Alžbety po križovatku so Študentskou ulicou,“ prezradil Dušan Gdovín z Odboru životného prostredia a dopravy vo Zvolene.

Ako hlavné dôvody tohto kroku uviedol Gdovín možné kolízie cyklistov s chodcami. „Pešia zóna je určená predovšetkým pre pohyb chodcov,“ doplnil.

Cyklisti to vidia inak

Cyklistom vo Zvolene sa to však nepáči a vidia to inak. „Podľa môjho názoru, je námestie dosť široké na to, aby tam mohli jazdiť aj bicykle, veď predsa, keď sa jazdí pomaly a opatrne, tak nie sú ohrozovaní chodci. Vjazdom bicyklov by bol uľahčený prístup aj ku obchodom na druhej strane námestia, kadiaľ nejde cyklochodník,“ povedal cyklista a aktivista Róbert Podoba. Práve spomínaný chodník je v súčasnosti možnosťou pre vyznávačov jazdy na dvoch kolesách, ako môžu vo Zvolene prejsť z jedného konca námestia na druhý. Podľa cyklistov však nedostatočnou.

„Povolenie prejazdu na bicykloch cez zvolenské námestie by uľahčilo cyklistom život. Chodník pre cyklistov a chodcov, ktorý vedie cez námestie umožňuje dostať sa od kostola sv. Alžbety po Valašku. Cyklisti, tak ako aj chodci, však nepotrebujú prejsť len z jednej strany námestia na druhú, ale hlavne krížom. Človek predsa ide cez námestie hlavne preto, aby sa dostal ku niektorému z obchodov či podnikov. Nie je dôvod na to, aby bol takýto presun zakazovaný, keď ide cyklista ohľaduplne a pomaly. Vzájomné rešpektovanie je predsa základ dobrého spolunažívania. Mali by sme sa preto snažiť zabezpečiť spokojnosť všetkých obyvateľov,“ povedala cyklistická nadšenkyňa a aktivistka Kristína Šupinová.

Kľučkovanie pomedzi ľudí

K tejto problematike sa nám vyjadrila aj vedúca Odboru výstavby, životného prostredia a dopravy so zvolenskej radnice. „Na Námestí SNP máme vybudovaný cyklistický chodník od kostola Sv. Alžbety po koniec rekonštruovaného námestia pri ulici Študentskej. Je vybudovaný pri dláždenej komunikácii a tam majú prednosť cyklisti pred chodcami. Preto nemajú cyklisti dôvod chodiť po inej časti námestia. Celé námestie je pešia zóna, máme tam aj detské ihrisko pre malé deti a povoliť pohyb cyklistov v týchto častiach by mohol ohroziť chodcov a najmä deti. Z tohto dôvodu bol vybudovaný cyklochodník, ktorý cyklisti aj využívajú,“ vysvetlila Anna Bešinová.

„V prvom rade, by som chcela upresniť, že to nie je cyklochodník. Je to chodník zdieľaný cyklistami aj chodcami, na ktorom navyše nie je vyznačené, kto má kade chodiť, takže cyklisti musia kľučkovať pomedzi ľudí. Väčšina chodcov si ho totiž mýli s obyčajným chodníkom. Hoci veľmi oceňujem snahu mesta, myslím si, že v tomto prípade nebol nápad domyslený z praktického hľadiska,“ kontruje však na jej slová K. Šupinová.

Aktivistka je zároveň presvedčená, že ak by sa vo Zvolene veci zmenili, k ohrozovaniu chodcov by nedochádzalo. „Čo sa týka bezpečnosti chodcov a detí, chápem obavy pani Bešinovej. Bezpečnosť ľudí je predsa najdôležitejšia. V tomto prípade sú však obavy úplne neopodstatnené. Myslím si, že cyklisti sú dostatočne zodpovední a kultivovaní na to, aby vedeli prispôsobiť spôsob jazdy prostrediu. Je predsa v záujme všetkých, aby sa v našom meste cítil každý bezpečne a príjemne. Vzájomná tolerancia a ústretovosť by preto mala byť pre každého prioritou,“ dodáva K. Šupinová.

Navyše faktom je, že súčasný chodník, po ktorom sa naraz pohybujú cyklisti aj chodci, je oveľa užší ako námestie. Kým na ňom takýto prejazd však možný je, na námestí paradoxne nie. „Pokiaľ na tomto chodníku nedochádza k incidentom s cyklistami, tak na tak širokom námestí by k ním nedochádzalo, lebo je tam viac miesta na vyhýbanie,“ upozorňuje R. Podoba.

Ku Róbertovi Podobovi a Kristíne Šupinovej sa pridáva aj ďalší cykloaktivista, Jakub Jasík: „Určite, by bolo dobre, keby na námestie mohli cyklisti. Osobne si myslím, že na námestie bicykle patria. Rád si opriem počas pracovného dňa bicykel pred kaviarňou, keď si dám na chvíľu pauzu. Ak to nejde len tak na voľno, tak si v pokoji cez námestie spravme viac trias pre bicykle a hneď to bude možné.“

V Bystrici to funguje

Cyklisti už spomínanú trasu od kostola sv. Alžbety po Štúrovu ulicu vítajú, no uvítali by ich oveľa viacej. „Zvolenskú cyklotrasu od kostola ku kostolu, považujem za prvý krok, preto mestu ďakujem. Je to základ. Bol potrebný hoc ako symbol pre budúcno. Samozrejme, ľudia ju ešte neregistrujú naplno, chodci kráčajú po nej a cyklisti jazdia inokadiaľ, ale myslím, že keď urobíme ďalšie kroky a prepojíme túto trasu s ostatnými, bude radosť po nej jazdiť. Myslím, že bicykle v meste rozhodne pomôžu spoločnosti správať sa tolerantnejšie. Či už jazdci k pešiakom, ale aj naopak,“ hovorí Jasík.

Je pritom zaujímavé, že ľahší život v podobe jednoduchého prejazdu námestím, zažívajú už niekoľko mesiacov banskobystrickí cyklisti. Doterajší vývoj pritom potvrdzuje slová Jakuba Jasíka. Cyklisti sú k chodcom tolerantní a za celý čas od toho, čo dostali v úplnom srdci Bystrice zelenú, nedošlo k žiadnym nepríjemným udalostiam. Pod Urpínom jednoducho prejazd na dvoch kolesách po námestí funguje.

„V Banskej Bystrici sa zrušil zákaz bicyklovania na námestí po 17 rokoch. Odvtedy nemáme zaznamenané žiadne incidenty, ani sťažnosti od chodcov, že by ich cyklisti obmedzovali alebo ohrozovali. Naopak, zo strany cyklistickej verejnosti máme len pozitívne ohlasy, je príjemné prejsť po námestí bicyklom, či už si niečo vybaviť, alebo ísť len tak na kávu alebo sa stretnúť s priateľmi,“ objasnila Andrea Štulajterová z banskobystrickej Občianskej cykloiniciatívy.

Tento krok si navyše pochvaľuje aj samotná radnica a opúšťať od neho nemieni. „Povolenie prejazdu cyklistov cez pešiu zónu hodnotí mesto Banská Bystrica pozitívne. Cyklistická verejnosť prijala toto opatrenie s nadšením a všetci účastníci premávky sa k sebe správajú tolerantne a ohľaduplne. Mestská polícia do dnešného dňa neriešila žiadnu kolíziu cyklistov a chodcov v priestore pešej zóny,“ povedala hovorkyňa banskobystrického magistrátu Martina Kanisová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM