Stanislav Černák Rôzne

Mestskí poslanci odhalili zaujímavosti zo svojho súkromia: Takto prežijeme Veľkú noc!

Oslovili sme niektorých poslancov a poslankyne zvolenského parlamentu. Otázky sa týkali Veľkej noci. Mnohých z nich poznáme len z rokovacej miestnosti a veľa sa o ich súkromí sa nedozvieme. Je na čase to zmeniť.

Ilustračný obrázok k článku Mestskí poslanci odhalili zaujímavosti zo svojho súkromia: Takto prežijeme Veľkú noc!
Zdroj: Webnoviny.sk

Veľká noc, najväčší kresťanský sviatok, je tu čo nevidieť. Ako ju trávia niektorí zvolenskí poslanci? Čo nesmie chýbať na ich veľkonočných stoloch? A utekajú pre oblievačkou poslankyne z mesta? :)

U Staníkovcov sa zíde celá rodina

„Tento rok budeme sviatky pravdepodobne tráviť doma, nakoľko nám prídu vnúčence, ktorým sa chceme v plnej miere venovať a tomu bude celý náš program podriadený. Možno, ak bude pekné počasie, sa pôjdeme niekde kúpať, lebo naše vnúčence milujú vodu – obidve sú vodné znamenia,“ povedala pre Zvolen 24 viceprimátorka Zvolena a mestská poslankyňa Alžbeta Staníková.

Ako ďalej prezradila, tak tradície vždy dodržujú. A čo nesmie chýbať počas sviatkov na ich stole? „Na Zelený štvrtok jedávame špenát alebo štiav, piatok dodržujeme pôst, na Veľkonočnú nedeľu varím fajnú kuraciu polievku a plnené kura s prílohami, najmä zeleninovými šalátmi. Na Veľkonočný pondelok pečieme jahňa alebo kozliatko, plnku, samozrejme nebude chýbať domáca šunka, varené vajíčka a veľa cestovín na rôzny spôsob, nakoľko naše vnúčence ich milujú – viac ako mäso,“ ochotne prezradila Staníková.

„Varím sama, je to moje hobby a aj určitý relax. Mám veľkú radosť, že môžem slávnostne stolovať a zíde sa celá rodina i priatelia. Tešíme sa spolu zo sviatkov a celý deň prebieha v sviatočnej atmosfére plnej lásky a požehnaní od raňajok až po večeru. Na sviatky sa tešíme už od teraz, urobila som výzdobu v celom dome aj v robote,“ nechala sa počuť viceprimátorka.

A ako je to s tradičnými zvykmi, teda oblievačkou a šibačkou? „Zo šibačky a oblievačky som už vyrástla. Z toho má už radosť len vnúčik a samozrejme mám pre neho pripravené darčeky – vajíčka, zajačikov, čokoládové kuriatka i hračky, ktoré si postupne bude hľadať, ale na sladkosti sa teší aj môj muž so synom a aj vnučka, ktorá tiež musí mať všetko ako jej brat. Na záver sa snažíme tieto sviatky naozaj prežiť v skutočnom pokoji, pohode naplnenej láskou a radosťou v kruhu všetkých tých, ktorých milujeme,“ zakončila Staníková.

Gálik varenie prenechá manželke a svokre

O tom, ako to prebieha počas Veľkej noci nám povedal aj Miroslav Gálik. „Veľkonočné sviatky najradšej trávim v kruhu najbližších doma, ale aj v prírode. Varenie tradičných údených jedál a šalátov prenechám manželke a svokre, ktorá už pravidelne chodieva na sviatky k nám,“ prezradil.

„Veľké polievanie ani šibačka sa u nás nekoná. Spolu so synmi zvykneme navštíviť najbližšiu rodinu , pričom už korbáče nepoužívame, ale len malý pohár vody a voňavku. Všetkým spoluobčanom chcem popriať hlavne zdravia a rodinnej pohody, ale aj pekné počasie na prechádzky do jarnej prírody,“ dodal Gálik.

Eurá pre kupačov od poslankyne

Bez oblievačky počas Veľkonočného pondelka sa nemôžu zaobísť v rodine Martiny Mészáros Bariakovej. „Veľkonočné sviatky trávime vždy v rodinnom kruhu a využívame ich na oddych. Pokiaľ sa týka sviatočného menu, toto je v súčasnosti menej tradičné ako zvyklo bývať, navaríme si čokoľvek na čo máme chuť, pečieme viac druhov koláčikov,“ povedala mestská poslankyňa a pokračovala, „Počas Veľkonočného pondelka oblievačka žien v našej rodine nemôže chýbať, avšak v súčasnosti nás oblievajú už len najbližší muži a to najmä chlapci z rodiny. Pre kupačov máme prichystané veľkonočné čokoládové vajíčka a pre malých oblievačov aj pár eur.“

Balkovičová má k šibačke odpor

Nie každý však má pozitívny vzťah k týmto sviatkom. Dôkazom toho je Lenka Balkovičová. „Od detstva mám k oblievaniu a šibačke veľký odpor, manžel bol podobného cítenia, takže Veľkú noc vždy trávime s rodinou niekde mimo. Avšak, čo sa týka stravy, tam nám tradícia vôbec nevadí. Doprajeme si šalát, údené mäso a koláče. Kuchyňa je v našej rodine mojou doménou, takže k príprave jedál veľmi nikoho nepúšťam.“

Ako prežíva sviatky poslanec Stehlík?

Veľkonočné sviatky vníma najmä duchovne Jaroslav Stehlík. „Veľkonočné sviatky považujem za najväčšie duchovné sviatky v roku. Pozitívne vnímam aj to, že Veľká noc je menej komerčná ako Vianoce.“ A aké dobroty mávajú na sviatočnom stole Stehlíkovci? „Samozrejme k Veľkej noci patrí aj veľký piatok a s tým spojený pôst, ktorý ako rodina dodržiavame. Dôvodom prečo mám rád tieto sviatky je aj konzumácia jahňacieho mäsa, ktoré si pečieme už pravidelne práve počas týchto sviatkov.“

Absolvuje Jaroslav Stehlík aj oblievačku alebo šibačku? „Čo sa týka šibačky, tak nejakú túru s mojim synom nepodnikáme, len po najbližšej rodine. Možno aj preto, lebo ako malý chlapec sme spolu s mojimi bratmi a otcom absolvovali každoročne pomerne veľký a náročný okruh.“

Ako nám ďalej mestskí poslanec Stehlík prezradil, tak Veľkú noc považuje aj za obdobie príchodu jari. „Pre väčšinu nás je najkrajším ročným obdobím, kedy sa snažíme vyraziť do prírody. Nie náhodou je Pustý hrad všeobecne navštevovaný práve na jar,“ doplnil.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM