Stanislav Černák Rôzne

Lepšie podmienky pre cestujúcich na autobusových staniciach: Dočkáme sa ich aj vo Zvolene?

Cestujúci, ktorí využívajú medzinárodnú autobusovú dopravu na linkách dlhších ako 250 kilometrov, získali od marca viac práv. Lepšej starostlivosti sa dočkajú aj cestujúci na stanici vo Zvolene.

Ilustračný obrázok k článku Lepšie podmienky pre cestujúcich na autobusových staniciach: Dočkáme sa ich aj vo Zvolene?
Zdroj: Dnes24.sk

Dopravcovia sa budú musieť o cestujúcich v prípade dlhého meškania patrične postarať, zlepšia sa aj služby pre cestujúcich so zdravotným postihnutím.

„Cestujúci v autobusoch na medzinárodných linkách budú mať pri meškaní podobné práva ako v prípade leteckej či železničnej doprave,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek s tým, že pri chybách spôsobených dopravcom už neostanú bez pomoci.

Bez občerstvenia to nepôjde

Dopravcovia sú po novom povinní cestujúcim poskytnúť bezplatné občerstvenie alebo jedlo primerané meškaniu, ak bude spoj s plánovanou dĺžkou cesty viac ako tri hodiny meškať 90 a viac minút.

Ak sa cestujúci budú musieť pre uvedené meškanie ubytovať, zabezpečí im to bezplatne dopravca a poskytne im aj pomoc pri presune na miesto ubytovania.

Osobitnú pozornosť musia autobusoví dopravcovia venovať aj potrebám zdravotne postihnutých osôb a osôb so zníženou pohyblivosťou. Už od marca sa dočkáme týchto služieb aj na zvolenskej autobusovej stanici. Okrem Zvolena sa do zlepšenia služieb zapoja aj stanice Bratislava – Mlynské Nivy, Košice, Lučenec, Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

Zapoja sa aj iné mestá

Ďalšie stanice sa do systému zapoja postupne, hneď, ako dokončia rekonštrukčné práce. Pôjde o Prešov, Žilinu, Rimavskú Sobotu, Trenčín, Trnavu a Nitru.

Tieto stanice sú povinné urobiť opatrenia, aby zdravotne postihnuté osoby a osoby so zníženou pohyblivosťou mohli oznámiť svoj príchod na stanicu a presunúť sa k odbavovaciemu pultu, do čakárne či na nástupište.

Rovnako aby títo ľudia mohli nastúpiť do vozidla, naložiť a vyzdvihnúť si batožinu, vystúpiť z vozidla alebo vziať so sebou asistenčného psa.

„Podmienky cestovania ľudí so zdravotným postihnutím či zníženou pohyblivosťou sa výrazne zlepšia. Poskytne im to nielen vyšší komfort, ale aj vedomie, že ich potreby sú rovnako dôležité ako potreby iných cestujúcich,“ dodal minister Počiatek.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM