Správy

Krása, čo sa podarilo na Sliači: Pri NAJZNÁMEJŠOM prameni obnovili UNIKÁTNE diela, FOTO

Podľa zachovaných dokumentov mozaiku realizovalo ústredie umeleckých remesiel v Prahe, pod vedením vtedajšieho vedúceho mozaikárskej dielne Františka Tesařa.

Ilustračný obrázok k článku Krása, čo sa podarilo na Sliači: Pri NAJZNÁMEJŠOM prameni obnovili UNIKÁTNE diela, FOTO
2
Galéria
Zdroj: TASR/Jozef Poliak

V uplynulých týždňoch obnovili umelecké prvky pri prameni Štefánik, ktorý je najznámejším spomedzi všetkých sliačskych minerálnych prameňov. Jeho prestrešenie spolu s dielami Milana Laluhu a Antona Cepku bolo zrealizované ešte v roku 1982 podľa návrhu architekta Antona Cimmermanna. TASR to povedal riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch.

„Na dielach sa už podpísal čas a poveternostné vplyvy,“ uviedol Beňuch. Obnovu chátrajúcich prvkov iniciovali členovia zvolenského Rotary klubu Milan Julény a Peter Lysina. Podľa Beňucha tri Rotary kluby zo Zvolena a Banskej Bystrice prispeli na ich obnovu čiastkou viac ako 5-tisíc eur. „Ďalších približne 25-tisíc eur tvoril grant z Ministerstva kultúry SR,“ dodal.

Ako pre TASR uviedol Julény, stavba prestrešenia nad prameňom Štefánik sa zrealizovala na základe pôvodného architektonického riešenia, pochádzajúceho ešte z roku 1969 aj s kolonádou medzi prameňmi, pozostávajúcu zo sklenených stĺpov. Návrh bol neskôr obohatený o nevšednú farebnú mozaiku podľa návrhu Laluhu a o plastický strop znázorňujúci lietadlo M. R. Štefánika, ktorý vytvoril Cepka. Podľa zachovaných dokumentov mozaiku realizovalo ústredie umeleckých remesiel v Prahe, pod vedením vtedajšieho vedúceho mozaikárskej dielne Františka Tesařa.

„V ďalšej etape by sme chceli zrealizovať aj samotnú obnovu okolia prameňa, schodov a bezpečnostných prvkov tak, aby bol už zrekonštruovaný k dispozícii v lete budúceho roka,“ uviedol Beňuch. Tiež sa chcú pri získavaní financií z grantov zamerať na obnovu neďalekej kaplnky sv. Hildegardy.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Pri najznámejšom minerálnom prameni na Sliači obnovili diela
2
Galéria
Zdroj: TASR/Jozef Poliak
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM