Stanislav Černák Kultúra

Korytárky ožijú jubilejným 15. ročníkom prehliadky fujerášov: Príde aj prezident Gašparovič

Približne 80 fujaristov a gajdošov z celého Slovenska a ďalších asi 200 účinkujúcich budú mať možnosť uvidieť cez víkend (20. a 21. júla) návštevníci Korytárok v okrese Detva. Uskutoční sa tam už 15. ročník Celoslovenskej prehliadky fujerášov.

Ilustračný obrázok k článku Korytárky ožijú jubilejným 15. ročníkom prehliadky fujerášov: Príde aj prezident Gašparovič
Zdroj: TASR

Prehliadku otvorí v sobotu program Valaské pastorále pod Poľanou. Nežijúcim majstrom fujary bude venovaný program Spomienky starých nôt fujár. Deň potom zavŕši ľudová zábava s Hriňovskou muzikou.

V nedeľu pokračuje program po svätej omši priamo v Kostole Panny Márie Karmelskej. Diváci uvidia program Pieseň života. Podujatie vyvrcholí popoludní galaprogramom s názvom Keď sa nesie cez jarky ľúbezný hlas fujarky. Súčasťou prehliadky je jarmok remesiel a tvorivé dielne fujár a píšťal s ÚĽUVom.

Korytárky opäť navštívi aj prezident

Medzi ohlásenými hosťami 15. ročníka prehliadky fujaristov je aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý je známy svojou obľubou v hre na tento pôvodný slovenský hudobný nástroj.

Podujatie ako jediné svojho druhu na Slovensku vzniklo koncom 90. rokov uplynulého storočia na počesť nestora detvianskych fujaristov Jozefa Rybára.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM