Správy

Koronavírus: Testovať budú aj veterinári vo Zvolene. Koľko vzoriek denne?

V laboratóriách, kde sa testuje napríklad vtáčia chrípka, tak budú odborníci z veterinárneho ústavu analyzovať odobraté vzorky občanov.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Testovať budú aj veterinári vo Zvolene. Koľko vzoriek denne?
5
Galéria
Zdroj: TASR

Pracovníci Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu (ŠVPÚ), Veterinárneho ústavu Zvolen pomôžu s testovaním obyvateľov na nový koronavírus. Testovacie kapacity na COVID-19 vďaka tomu vzrastú o 200 a postupne až o 300 testov denne.

„Nový koronavírus a ochorenie COVID-19 sú naším nepriateľom číslo jeden. Musíme preto využiť všetky dostupné kapacity, aby sme proti nim dokázali bojovať, a testovanie je v tomto boji základom. Naši kolegovia z Veterinárneho ústavu Zvolen Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu i kolegovia zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy dokázali presmerovať svoje laboratórne kapacity na túto mimoriadne dôležitú úlohu,“ uviedol pri tejto príležitosti minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

„Po úspešnej autorizácii hlavným hygienikom a prepojení informačných systémov sme okamžite pripojení a môžeme začať testovanie,“ dodal.

V laboratóriách, kde sa testuje napríklad vtáčia chrípka, tak budú odborníci z veterinárneho ústavu analyzovať odobraté vzorky občanov. „Pracovníci veterinárneho ústavu disponujú potrebnou kvalifikáciou na testovanie nového koronavírusu. Máme laboratóriá a pracovníkov na požadovanej úrovni biologickej bezpečnosti, pracujeme v systémoch kontrol a aktuálne finalizujeme kruhové testy,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

„Veterinárny ústav vo Zvolene je špičkové pracovisko určené na diagnostiku nákaz zvierat s celoslovenskou pôsobnosťou a je spôsobilý vykonávať laboratórnu diagnostiku biologického materiálu modernými metódami podľa rozsahu akreditácie. Máme pracovníkov, ktorých môžeme z výskumu presunúť na krízové testovanie práve na nový koronavírus,“ priblížil riaditeľ Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu, Veterinárneho ústavu Zvolen a riaditeľ oddelenia virológie Miroslav Mojžiš.

V OBRAZOCH: Štátni veterinári začínajú testovať občanov na koronavírus
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM