Stanislav Černák Správy

Kaník ohlásil kandidatúru na župana: Postu poslanca by som sa nevzdal, platu áno!

Ľudovít Kaník ide do volieb s podporou SDKÚ, Mostu-Híd a SaS. Jeho prioritou je boj s nezamestnanosťou. Upozornil, že postu poslanca v parlamente by sa nevzdal, platu áno.

Ilustračný obrázok k článku Kaník ohlásil kandidatúru na župana: Postu poslanca by som sa nevzdal, platu áno!
Zdroj: Webnoviny.sk

So slovami, že po 12 rokoch úpadku s ľavicovými županmi potrebuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zmenu, v sobotu oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na post banskobystrického župana poslanec Národnej rady SR zo strany SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Do volieb župana ide ako kandidát koalície strán SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS, pričom SDKÚ-DS a SaS vytvorili koalíciu aj pre voľby poslancov Zastupiteľstva BBSK.

Prioritou boj s nezamestnanosťou

Ako svoju prioritu po prípadnom víťazstve vo voľbách Kaník uviedol boj s nezamestnanosťou. „Ľudia potrebujú k spokojnému životu dobrú prácu za dobrý plat. Vieme, kde treba hľadať nové pracovné miesta – v obnovenom priemysle, poľnohospodárstve, ekologickej energetike, podpore cestovného ruchu, obnove kultúrneho dedičstva aj pri revitalizácii krajiny,“ povedal Kaník na úvodnej tlačovej besede svojej predvolebnej kampane. Doterajší ľavicoví župani podľa Kaníka priniesli Banskobystrickému samosprávnemu kraju aktuálnu nezamestnanosť na úrovni 19,8 percenta a najvyššiu zadlženosť spomedzi všetkých žúp.

Súčasného župana Vladimíra Maňku, podpredsedu strany Smer-SD a zároveň poslanca Európskeho parlamentu Kaník kritizuje, že väčšinu pracovného času trávi v Bruseli, odkiaľ sa však župa riadiť nedá. Ako úplne inú situáciu však vidí kumuláciu funkcií župana a poslanca Národnej rady SR, preto by sa v prípade zvolenia za župana postu poslanca nezriekol.

Platu poslanca by sa vzdal

„Platu by som sa vzdal, postu nie. Župan, ktorý si neuvedomí, že zákony, ktoré ho buď obmedzujú, alebo mu pomáhajú, sa rodia a schvaľujú v Bratislave, je zlým županom. Tá väzba medzi zákonodarným zborom a župami je dôležitá. Je to pupočná šnúra a prestrihávať ju by bolo pre rozvoj župy zlé,“ povedal Kaník.

Pripomenul, že to sa týka aj vytvárania pracovných miest, ktoré z celoslovenskej úrovne ovplyvňujú zákony a zo župnej vyhľadávanie potenciálnych investorov a vytváranie im podmienok v podobe infraštruktúry v spolupráci s obcami a mestami.

Podľa dohody SDKÚ-DS so SaS postaví SDKÚ-DS do volieb 49-členného Zastupiteľstva BBSK 39 a SaS 10 kandidátov na poslancov. SDKÚ-DS však podľa chce ponúknuť časť svojich miest na kandidátke aj nezávislým kandidátom. „Chceme aktívne oslovovať osobnosti v regióne, ktoré si zaslúžia, aby boli poslancami a ktoré môžu prispieť k tomu, aby župa bola úspešnejšia a fungovala lepšie. Ponúkame všetkým šikovným, schopným, talentovaným príležitosť,“ dodal Kaník.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM