Ivana Kováčiková Rôzne

Jelene v špičkovej kondícii usmrtené. Čo môže za vyhrotenú situáciu na Poľane?

Každoročne predátori zabijú desiatky kusov jelenej zveri. Tentokrát išlo o jelene s najlepšou genetickou výbavou. Čo na to lesníci?

Ilustračný obrázok k článku Jelene v špičkovej kondícii usmrtené. Čo môže za vyhrotenú situáciu na Poľane?
Zdroj: TASR

Jelene na Poľane stále viac ohrozujú vlci. Každý rok strhnú títo predátori približne 100 až 120 kusov jelenej zveri, pričom situácia sa v poslednom období vyhrotila. Iba za posledné dva týždne tam vlci usmrtili päť kusov jelenej zveri, z toho dvoch jeleňov, ktorí patrili k najsilnejším z celej tamojšej populácie.

„Nie je prirodzené, že vlci strhávajú najsilnejšie jelene. Za bežných okolností sa zameriavajú na mladšie a kondične slabšie jedince,“ hovorí Ján Nôžka z odštepného lesného závodu Lesov SR v Kriváni. Tieto jelene by podľa pravidiel C.I.C. (Medzinárodná rada pre poľovníctvo a ochranu zveri) získali zlatú medailu. Poľana preto podľa neho prichádza o najcennejší genetický materiál. Išlo totiž o desať- až 13-ročné jelene v najlepšej kondícii. „Je na mieste začať uvažovať o príčinách tohto stavu a o optimálnej početnosti vlkov na tomto území,“ dodal Nôžka.

Zdokumentovať, že išlo o útok vlkov, je navyše možné iba u čerstvo usmrtenej zveri. Je preto pravdepodobné, že škody spôsobené týmito predátormi sú v skutočnosti oveľa väčšie.

Rozpory poľovníkov a ochranárov

Početnosť vlkov na Poľane podľa poľovníkov v posledných dvadsiatich rokoch výrazne vzrástla. Zatiaľ čo podľa sčítania týchto šeliem z rokov 1999–2007 žilo na tomto území o rozlohe približne 20.000 hektárov päť až 11 vlkov, v súčasnosti ich stav odhadujú na 15 až 20 jedincov v dvoch až troch svorkách.

Rozdiel medzi číslami ochranárov a poľovníkov je však predmetom dlhodobých sporov, podobne ako tomu bolo donedávna u zisťovaní počtu medveďov, kde presnejšie čísla poskytlo až vyhodnotenie s pomocou genetického rozboru trusu. „Tento výskum dal za pravdu lesníkom a poľovníkom, ktorí dlhodobo tvrdili, že počet medveďov na Slovensku výrazne prekračuje 1000 kusov,“ uviedol k problematike hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

Zahraničný záujem

Za dobu existencie chránenej poľovnej oblasti (od roku 1965), bolo na Poľane odchytených niekoľko stoviek jeleňov, ktoré boli dodané do oblastí Topoľčianky, Biela Skala, Buchlovice, Mošovce, Tríbeč, Lány, Hluboká – Ponešice, Teplice, Prachatice, Židlochovice, Ronov, Dolný Kubín, Strážske, Mníchov či do zvernice Betliar. V niektorých revíroch v ČR, kde bola zver vypustená do zverníc, zaznamenali vynikajúce výsledky. V Prachaticiach dosiahol mladý dodaný jeleň v dospelosti 236,75 bodu a v Hlubokej – Ponešiciach jeleň, ktorý sa narodil už na mieste jelenici dovezenej z Poľany, dosiahol český rekord 250,89 bodu.

Záujem o jeleniu zver je podľa hovorcu štátnych lesov neustály. Len za posledné tri roky Lesy SR odviezli do poľských štátnych lesov v nadlesníctve Kluczborg 41 kusov živej jelenej zveri určenej na ďalší chov a skvalitnenie populácie.

Čítajte tiež:

Na letné opekanie ako stvorené: Bystričania o svojich NAJ miestach

FOTO: Milujúca rodina z Bystrice stratila psíka. Za nájdenie Sáry sľubuje odmenu

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM