Stanislav Černák Kultúra

Grand Prix: Na stanici si to rozdajú parné rušne... A tento rok aj rušňovodičky

Parné rušne z Maďarska, Česka, Slovenska a Rakúska budú súťažiť na tohtoročnom 15. ročníku podujatia Grand Prix Slovensko, ktoré sa uskutoční v sobotu, 14. septembra na nákladnej stanici vo Zvolene. Novinkou tohto ročníka budú I. Majstrovstvá Európy rušňovodičiek.

Ilustračný obrázok k článku Grand Prix: Na stanici si to rozdajú parné rušne... A tento rok aj rušňovodičky
Zdroj: TASR

„Hlavnému preteku parných rušňov bude predchádzať súťaž motorových vozňov. Prihlásili sa tri posádky zo Slovenska a jedna z Rakúska,“ povedal Peter Oravec z Klubu historickej techniky vo Zvolene.

Na prvé Majstrovstvá Európy rušňovodičiek si zmerajú svoje schopnosti ženy zo Slovenska, Česka aj Rakúska. Súťažiť budú napríklad aj v šprinte rušňov na sto metrov. Súčasťou podujatia bude výstava modernizovaných vozidiel, financovaných z Operačného programu Doprava a výstava modelových koľajíšť a modelovej železnice.

Na stanici bude množstvo podujatí pre deti, prezentácie SPŠ dopravnej vo Zvolene, Občianskeho združenia Adela, Oravskej lesnej železnice, ale aj výstava Železnice na starých pohľadniciach.

V rámci podujatia budú vypravené mimoriadne historické vlaky na trasách Zvolen – Banská Bystrica, Zvolen – Banská Štiavnica, Zvolen – Kriváň a Zvolen – Krupina. Osobitný vlak bude premávať medzi zvolenskou nákladnou a osobnou stanicou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM