Nicole Regecová Rôzne

FOTO: Úspech zvolenského študenta Adama. Jeho skladacia stolička zabodovala!

Stačil dobrý nápad, pár mesiacov práce a výsledok na seba nenechal dlho čakať. Adam Libiak zhotovil prototyp skladacej stoličky. Čo prezradil o svojom výrobku a ako prebiehali práce?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Úspech zvolenského študenta Adama. Jeho skladacia stolička zabodovala!
Zdroj: Adam Libiak

Nedávno sme vás informovali o výstave mladých dizajnérov. Až do 10. júna sa môžete prísť pozrieť na produkty študentov odboru Tvorba nábytku a interiéru. Výrobky sú sprístupnené Lesníckom a drevárskom múzeu. Žiaci v rámci svojej maturitnej práce predstavujú vlastné dizajnérske riešenia formou modelu, funkčného prototypu, posteru a makety interiéru, v ktorej je zakomponovaný navrhovaný prvok nábytku.

Štyri mesiace práce

Medzi týmito výrobkami zažiaril prototyp skladacej stoličky „Foldfix“ od 18 – ročného maturanta SOŠ drevárskej Adama Libiaka. Stolička bola zaradená do celoslovenskej súťaže stredných škôl Mladý tvorca, presnejšie do kategórie Top drevársky výrobok 2016. Adam získal úctyhodné tretie miesto.

Skladacia stolička je založená na mechanizme, ktorý ju po rozložení zaistí do pevného stavu. Určená je tak do interiéru, ako aj exteriéru. Navyše je prenosná a dá sa ľahko zložiť. „Trvalo mi ju vyrobiť dva týždne, no celkovo aj s návrhom asi štyri mesiace,“ objasňuje Adam. „Viac ma baví konštrukcia, vymýšľanie mechanizmov a podobne. Dizajn veľmi nie, ale aj to k tomu patrí,“ hovorí o svojej záľube.

Adam navštevuje už spomínaný odbor Tvorba nábytku a interiéru. Netají sa tým, že mu škola vyhovuje: „Tento dizajnérsky odbor perfektne pripraví študenta na ďalšie pokračovanie v práci, či už na vysokej škole alebo v zamestnaní hneď po strednej. Sú tam predmety ako Navrhovanie, kde sa študenti učia navrhovať rôzny nábytok a interiéry. Taktiež Dejiny výtvarnej kultúry, kde sa vyučujú základy maliarstva, sochárstva a architektúry – od praveku až po súčasnosť, pretože to musí ovládať každý dizajnér.“

Dodržiavanie termínov

Na praxi si žiaci svoje navrhnuté modely sami vyrábajú: „V grafických systémoch tvoríme vizualizácie modelov a v technickom kreslení ich detailne rozkresľujeme na papier. Počas hodín Technológie sa učíme spájať rôzne materiály, spôsoby výroby a podobne. Predmetov je veľa,“ povedal. Na dizajne je vraj prevaha dievčat, ktorým to ide lepšie.

Adam chváli aj to, že škola sa snaží študentom ukázať ako to chodí, keď chce dizajnér niečo navrhnúť v praxi a čo všetko sa skrýva za výrobkom, ktorý si človek kúpi. Začína to od návrhov, pokračuje cez modely a vizualizácie, až po konečný výrobok. Taktiež je dôležitá aj propagácia či finančné kalkulácie.

„Študent si musí dávať pozor na termíny, ktoré má dodržiavať pri navrhovaní. Tie sa všade a často sa neplnia. A tu sa snažia naučiť študentov, aby si zvykali už od mladého veku ich dodržiavať,“ konštatuje maturant. Jeho ďalšie kroky by mali smerovať na zvolenskú Technickú Univerzitu, kde by rád študoval na Katedre mechaniky strojníctva a dizajnu.

Čítajte tiež:

Zvolenský učiteľ získal prestížne ocenenie: Stal sa najobľúbenejším fyzikárom na Slovensku!

Draftoval ho New York Rangers: Mladý Zvolenčan dosiahol v zámorí obrovský úspech!

FOTO: Dizajnérsky kúsok zvolenského študenta Adama
4
Galéria
Zdroj: Adam Libiak
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM