Stanislav Černák Správy

EMED pred procesom určovania dobývacieho priestoru: Plán na ťažbu sme žiadnym spôsobom nerevidovali!

Už vo štvrtok bude pojednávanie o určení dobývacieho priestoru pre ložisko zlata Biely Vrch neďaleko Detvy.

Ilustračný obrázok k článku EMED pred procesom určovania dobývacieho priestoru: Plán na ťažbu sme žiadnym spôsobom nerevidovali!
Zdroj: TASR

Spoločnosť EMED Slovakia, ktorá je účastníkom procesu určovania dobývacieho priestoru pre ložisko zlata Biely Vrch neďaleko Detvy, si nie je vedomá, že by z jej strany existovala nejaká prekážka, ktorá by bránila určeniu dobývacieho priestoru. Pred blížiacim sa pojednávaním o určení dobývacieho priestoru, ktoré bude 7. novembra, to povedal konateľ spoločnosti Marian Urban.

Ide o pokračovanie určenia dobývacieho priestoru

„Nejde o obnovenie, respektíve o nové konanie o určenie dobývacieho priestoru, ale o jeho pokračovanie,“ uviedol Urban. Hlavný banský úrad podľa neho vytkol spoločnosti niektoré administratívne nedostatky nižšej inštancii a preto vrátil proces na opätovné konanie a rozhodnutie. „My sme ako účastníci konania boli vyzvaní na doplnenie niektorých technických náležitostí, čo sme aj urobili,“ dodal.

„Plán na ťažbu sme žiadnym spôsobom nerevidovali, keďže stále máme v pláne ťažiť podľa predpisov EÚ, ktoré hovoria, že je potrebné využiť najlepšiu dostupnú technológiu, pričom ťažba neprebieha pomocou kyanidu, ako mylne uvádzajú aktivisti. Iba pri spracovaní vyťaženej rudy sa používa veľmi nízko koncentrovaný roztok tejto chemikálie. Paradoxne je to najbezpečnejší a najekologickejší spôsob pri tomto ložisku,“ konštatoval.

Administratívne vymedzenie priestoru

Ako pripomenul, v tejto fáze rozhodovania však nejde o proces ťažby či spracovávania rudy, na ktorý sú potrebné ďalšie povolenia od iných orgánov, ale iba o administratívne vymedzenie priestoru, kde sa ťažba bude môcť potenciálne realizovať.

EMED Slovakia naďalej trvá na svojich predchádzajúcich stanoviskách a verejných prísľuboch, že pokiaľ by mala ťažba priamo ohroziť pracovné miesta v regióne, tak sa nebude realizovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM