Správy

Chirurgické oddelenie vo Zvolene prechádza veľkými zmenami: Najmodernejšia technológia skvalitní starostlivosť

Zvolenská nemocnica sa snaží skvalitniť zdravotnú starostlivosť. Už dlhšie modernizujú chirurgické oddelenie, ktoré skvalitní najmodernejšia technológia.

Ilustračný obrázok k článku Chirurgické oddelenie vo Zvolene prechádza veľkými zmenami: Najmodernejšia technológia skvalitní starostlivosť
Zdroj: Dnes24.sk

Nemocnica Zvolen má v skúšobnej prevádzke jednu z najmodernejších technológií z oblasti chirurgických nástrojov v hodnote 40 000 eur. ForceTriadTM je elektrochirurgický generátor, ktorý poskytuje monopolárnu elektrochirurgickú energiu, bipolárnu energiu a „vessel selling“ energiu. Technológia prináša benefity najmä pre pacienta, pre ktorého je zákrok omnoho menej bolestivejší. Tiež sú menej poškodené tkanivá, čím sa výrazne zníži doba rekonvalescencie pacienta po operácii.

„Chirurg si mení druhy režimov, čím mení druh energie. Každá energia je vhodná na niečo iné. Napríklad monopolárna elektrochirurgická energia je vhodná na rez a koaguláciu. „Vessel selling“ energia sa používa zas na zatavenie tkanív. Na generátor je možné pripojiť celú radu nástrojov, podľa potreby chirurga,“ vysvetľuje Kupcová zo spoločnosti Covidien.

Výhody nového zariadenia

Zariadenie tiež obsahuje snímaciu technológiu nazvanú TissueFectTM, pomocou ktorej rozoznáva hrúbku a štruktúru tkaniva pred sebou a tým zabezpečuje hladkosť rezu, čo je prínos pre plynulú prácu lekára. Zároveň zariadenie dokáže zataviť a rozdeliť tkanivo tak, aby bolo čo najmenej porušené a tým zníži aj krvácanie rany. Po operácii s takýmto prístrojom takmer nevznikajú jazvy.

„Špecializácie, kde sa ForceTriadTM celosvetovo využívajú, sú všeobecná chirurgia, urológia, ortopédia, ORL chirurgia, plastická chirurgia a gynekológia. Prístroj je možno ľahko aktualizovať priamo na operačnej sále a poskytnúť tak lekárom, zdravotným sestrám a pacientom aktuálnu a najmodernejšiu technológiu spoločnosti Covidien,“ hovorí Kupcová.

Veľké zmeny

Chirurgické oddelenie vo Zvolene prešlo v poslednom období veľkými zmenami. Za posledný rok bolo na obnovu tohto oddelenia použitých viac ako 150 000 eur. Prvou veľkou zmenou bolo personálne obsadenie a zmena primára. Na oddelenie prišiel primár MUDr. Dalibor Panuška, ktorý zo sebou priniesol cenné skúsenosti zo sveta a rozšíril portfólio ponúkaných služieb. Služby sa pod jeho vedením rozšírili o operácie kŕčových žíl, o ktoré je veľký záujem, ale aj akútne problémy, akými sú napríklad operácie hernií a iné, ktoré sa týkajú brušnej chirurgie. Veľká časť zákrokov dnes funguje v režime jednodňovej chirurgie. Po nástupe do funkcie sme ho vyspovedali.

Ďalším krokom bolo prerobenie časti lôžkového oddelenia na úroveň nadštandardu. V neposlednom rade zlepšovanie služieb súvisí aj s nákupom nových technológií, ako napríklad laser, alebo energetická platforma. Oddelenie poskytne svoje služby ročne takmer 4 000 hospita­lizovaným pacientom. „Snažíme sa našim pacientom ponúknuť stále nové, bezpečnejšie, modernejšie a komfortnejšie metódy, čo samozrejme súvisí so skvalitňovaním technického vybavenia pracovísk. V tomto nastavenom trende budeme pokračovať,“ uzatvára riaditeľ nemocnice Jozef Botka.

Čítajte tiež:

Zaujímavosť zo zvolenskej nemocnice: 3 problémy, s ktorými sa najviac obraciame na chirurgickú pohotovosť

Foto: ilustračné (Nemocnica Zvolen)

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM