Správy

BBSK získal vyše 4,25 milióna eur: OPRAVÍ takmer 8 km cesty na juhu Slovenska

Úsek spomínanej cesty, ktorý čaká rekonštrukcia, začína na hranici okresov Krupina a Veľký Krtíš a končí na hranici okresov Krupina a Zvolen.

Ilustračný obrázok k článku BBSK získal vyše 4,25 milióna eur: OPRAVÍ takmer 8 km cesty na juhu Slovenska
8
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) opraví 7,753 kilometra dlhý úsek cesty II/527 v okrese Krupina. Na opravu cestného ťahu získal kraj nenávratný finančný príspevok (NFP) vo výške viac ako 4,25 milióna eur. Hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková pre TASR uviedla, že aktuálne prebiehajú administratívne kroky smerujúce k podpisu zmluvy o poskytnutí NFP a tiež príprava verejného obstarávania na zhotoviteľa tak, aby mohli práce čím skôr začať.

Veľká obnova

Úsek spomínanej cesty, ktorý čaká rekonštrukcia, začína na hranici okresov Krupina a Veľký Krtíš a končí na hranici okresov Krupina a Zvolen. Na trase sa nachádzajú tri mosty a deväť priečnych priepustov. „V trase sa nachádzajú úseky so zlým stavom vozovky, mosty v nevyhovujúcom stave, niekde absentujú bezpečnostné záchytné zariadenia a niektoré priepusty sú poškodené,“ priblížila aktuálny stav Štepáneková.

Dodala, že predmetom rekonštrukcie bude obnova vozovky, rekonštrukcia všetkých mostov, obnova priečnych priepustov pod komunikáciami, pričom sedem bude nových a dva rekonštruované. V rámci projektu tiež obnovia zvodidlá, dopravné značenie, zrekonštruujú a osvetlia priechod pre chodcov v obci Senohrad.

Vyššia bezpečnosť aj komfort

„Projektom sa dosiahne zvýšenie bezpečnosti a plynulosti dopravy, pokles nehodovosti a zvýšenie komfortu cestovania. Vďaka zvýšeniu priemernej rýchlosti a z toho vyplývajúcemu zníženiu jazdných časov sa minimalizujú časové straty cestujúcej verejnosti,“ konštatovala hovorkyňa.

Aktuálne podľa Štepánekovej prebiehajú procesné úkony pri príprave verejného obstarávania pred jeho vyhlásením. Zhotoviteľ by podľa nej mohol byť vybraný v priebehu tretieho štvrťroku 2024. „Ak bude verejné obstarávanie úspešné a podpísaná zmluva s budúcim zhotoviteľom, potom môžu začať samotné stavebné práce,“ podotkla s tým, že predpokladaná doba realizácie je osem mesiacov. Presný harmonogram stavebných prác predloží zhotoviteľ počas verejného obstarávania.

V utorok BBSK slávnostne odovzdal do užívania takmer 14 kilometrov dlhý úsek zrekonštruovanej cesty, ktorá spája Banskú Bystricu, Hornú a Dolnú Mičinú, Čerín a Sebedín-Bečov. Zábery si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: BBSK odovzdal do užívania takmer 14 km zrekonštruovanej cesty
8
Galéria
Foto: Marek Mačica / Zdroj: BBSK
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM