Jakub Forgács Rôzne Správy

Bakova Jama ukrývala hotový poklad. Nálezisko tisícok fragmentov z doby medenej

Cenné nálezy nenájdeme iba na Pustom hrade či neďalekej Peťuši. S prekvapivým zistením prišli archeológovia aj priamo v mestskej časti Zvolena!

Ilustračný obrázok k článku Bakova Jama ukrývala hotový poklad. Nálezisko tisícok fragmentov z doby medenej
Zdroj: TASR

Nielen stredoveké hrady či územia pod pripravovanými stavbami diaľnic, ale aj celkom nové lokality odhaľujú archeológom dejinné súvislosti či vzácne nálezy. Jedným z takýchto doposiaľ neznámych miest bola aj zvolenská časť Bakova Jama, ktorú archeológovia preskúmali toto leto. Vykopávky priniesli prekvapujúce zistenia.

Tisíce fragmentov

Lokalita sa nachádza na okraji lesného porastu. Archeológov na miesto upozornila súkromná osoba už pred niekoľkými rokmi. Až túto sezónu sa tam však podarilo zorganizovať vykopávky.

Čítajte tiež: Kontroverznú chatku na Pustom hrade premiestnia. Postará sa o to nový majiteľ

Napriek menšej ploche výskumu sa podarilo objaviť bohatý nálezový fond. Vyše 3300 kusov pozostávajúcich hlavne z keramických fragmentov a kamennej štiepanej industrie zo začiatku doby medenej, konkrétne z obdobia ludanickej skupiny, t.j. približne 4100 rokov pred Kristom.

„Z tohto obdobia zo Zvolenskej kotliny a širšieho okolia evidujeme niekoľko nálezísk, nikde sa však také množstvo materiálu nesústredilo na jednom mieste,“ uviedla vedúca výskumu Noémi Beljak Pažinová.

Zrnká medi aj taviace tégliky

Medzi dôležité nálezy patria napríklad zrnká medi a taviace tégliky, ktoré funkčne zaraďujú lokalitu medzi výrobné, spracovateľské. K netradičným nálezom patrí napríklad malá hlinená plastika stojaceho štvornohého zvieraťa s menším chvostom, ktorá bola zlomená v krčnej časti a bola teda bez hlavičky. „Na základe gracilnej postavy môže ísť o psíka alebo lovnú zver,“ podotkla.

Vykopávky realizovali študenti – účastníci letnej školy archeológie. Tí si mali možnosť priamo v teréne vypočuť odborníkov, historika P. Maliniaka z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa zaoberá stredovekými regionálnymi dejinami, a P. Kováčika zo Slezskej univerzity v Opave, odborníka na moderný terénny archeologický výskum.

Dôležitou súčasťou terénnej praxe bol aj archeobotanický seminár pod vedením M. Hajnalovej z Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá naučila študentov preplavovať vzorky hliny v terénnych podmienkach a vytriediť z nich relevantný organický materiál. Skúsenosti a nadobudnuté vedomosti v rámci letnej školy sú pre študentov dôležité pre ich ďalšie štúdium a pracovnú etiku.

Zažite vďaka našej fotogalérii aj návrat do histórie cez unikátne repliky zbraní na Pustom hrade!

Čítajte tiež: FOTO: Novinky na Pustom hrade: Návštevníkov lákajú stredoveké delo aj baranidlo

V OBRAZOCH: Repliky dobových zbraní na Pustom hrade
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM