Stanislav Černák Rôzne

Aktivisti zo Slatinky opäť zaujali: Postavili veľrybu zo slamy ako symbol proti výstavbe priehrady

Inšpirovali sa knihou Kým príde veľryba od rodáka zo Slatinky. Aj takýmto spôsobom chcú vyjadriť nesúhlas s výstavbou priehrady.

Ilustračný obrázok k článku Aktivisti zo Slatinky opäť zaujali: Postavili veľrybu zo slamy ako symbol proti výstavbe priehrady
Zdroj: TASR

V týchto dňoch pribudla v centre obce Slatinka pri Zvolene veľryba. Nejde však o živočícha z mäsa a kostí, ale o sochu zo slamy, ktorú postavili miestni aktivisti ako symbol boja proti plánovanej priehrade.

Veľryba ako symbol

„Miestni ľudia ju prijali dobre a berú ju ako symbol – rovnako zvláštny, ako je pre nich zámer stavať v týchto miestach priehradu,“ prezradila Martina Paulíková zo Združenia Slatinka. „Veľryba bola amatérskymi morskými biológmi následne určená ako nedospelý jedinec druhu plytvač obrovský, poddruh priehradný,“ dodala s úsmevom.

Ako ďalej uviedla, aktivisti sa inšpirovali knihou „Kým príde veľryba“ spisovateľa Jána Beňa, rodáka zo Slatinky. Dej románu sa odohráva v Kotlinke, malej podhorskej dedine, ktorej hrozí zánik pre štátom plánovanú priehradu. Čudácky starec Matej Kán z vŕšku, ktorý sa chce dožiť 100 rokov, často rozpráva o veľrybe. Tá vraj príde, keď bude všade voda, a už neodíde, zostane. „Príbytkom jej bude Kotlinka, a tu bude panovať. Beda, kto by jej chcel zle spraviť! Papuľu bude mať ozrutnú. Keď sa nadýchne, potiahne potom do seba a všetko sa do nej pohrnie …,“ píše sa v knihe.

Vyvoláva úsmev

Slatinkári sa po 60 rokoch štátneho zasahovania do osudov dediny rozhodli už viac nečakať na štátnu veľrybu (priehradu), ktorá vyvoláva pocity strachu. Postavili si vlastnú milú veľrybu, ktorá na rozdiel od štátnej vyvoláva na tvári úsmev a jej zrod bol plný zábavy a šťastia. Socha je zo slamených balíkov, ktoré sú postavené špeciálnym spôsobom tak, aby odolali počasiu.

V dedine dobrovoľníci zároveň vyčistili a vykosili časť verejných priestranstiev a namaľovali zábradlie okolo zvoničky. Ďalšie práce chystajú na jeseň, kedy vyčistia miestny cintorín od odpadu a osadia tu lavičku, rovnaká pribudne aj pred bývalou školou a pri hruške na prístupovej ceste do Slatinky.

Krst veľryby sa uskutoční v sobotu 30. augusta o 16.00 h v centre obce. V tento deň sa v Slatinke koná aj tradičné stretnutie rodákov a priateľov dediny. Pozvanie na krst veľryby a stretnutie rodákov prijal aj spisovateľ Ján Beňo, autor románu Kým príde veľryba.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM