Marcel Páleš Správy

Aktivisti hovoria o prelomovom rozhodnutí: Zvolenská Slatina stopla územné konanie k priehrade!

Ako prelomové označili včerajšie rozhodnutie obce Zvolenská Slatina o zastavení územného konania k priehrade Slatinka odporcovia jej výstavby.

Ilustračný obrázok k článku Aktivisti hovoria o prelomovom rozhodnutí: Zvolenská Slatina stopla územné konanie k priehrade!
Zdroj: TASR

Rozhodnutie bolo vydané až po takmer dvoch mesiacoch dodatočného čakania na doplnenie podkladov pre rozhodnutie od investora. „Miestna komunita a ochranári toto rozhodnutie vítajú a sú pripravení o ňom informovať aj úradníkov Európskej komisie,“ uvádza právna organizácia VIA IURIS, zastupujúca odporcov výstavby.

Zastavenie konania z ustanovení zákona

Začatie územného konania bolo ohlásené 3. januára 2013, následne svoj nesúhlas s umiestnením tretej priehrady na rieke Slatina pri Zvolene vyjadrilo takmer 250 občanov a organizácií. „Upozornili tiež na neukončené konanie na Ústavnom súde SR, ktorý skúma zákonnosť procesu posudzovania vplyvov stavby na životné prostredie,“ píše sa ďalej v správe.

V marci 2013 dal stavebný úrad navrhovateľovi (Vodohospodárska výstavba š.p. Bratislava) niekoľkomesačnú lehotu na dodanie chýbajúcich dokumentov a konanie prerušil do 31. augusta 2013. Zastavenie konania automaticky vyplýva z ustanovení stavebného zákona aj správneho poriadku. Územné konanie bolo zastavené z rovnakých dôvodov aj v roku 2002, 2003 a 2007.

„Obec Zvolenská Slatina ako stavebný úrad musela konanie zastaviť. Vodohospodárska výstavba nepredložila chýbajúce podklady a rozhodnutia v určenej lehote, na čo existuje jediná zákonná odpoveď – zastavenie konania. Opačný postup by znamenal znevýhodňovanie verejnosti ako účastníka konania. Ľudia vnímajú priehradu Slatinka ako zbytočnú stavbu, preto je toto rozhodnutie pre nich veľkým povzbudením,“ uviedla Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, ktorá zastupuje Združenie Slatinka.

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, Vodohospodárska výstavba sa proti nemu môže odvolať. Ochranári však hovoria o výbornej správe pre celé Slovensko.

„Na realizáciu vodného diela Slatinka, podobne ako na priehradu Tichý Potok, navrhuje totiž Slovensko vyčleniť veľkú časť z financií od Európskej únie na obdobie 2014 – 2020, určených na sektor životného prostredia. Aj keď Európska komisia voči týmto projektom opakovane vyjadrila svoje námietky a naznačila neochotu podieľať sa na ich financovaní, štátni úradníci sa týchto kontroverzných stavieb, s ktorými ostro nesúhlasia miestne komunity, odmietajú vzdať,“ zdôraznila koordinátorka združenia Slatinka Martina Barancová.

Princíp ekosystémových opatrení

Ochranári v tejto súvislosti upozorňujú tiež na to, že vo svete sa oblasti vodného hospodárenia čoraz viac presadzuje princíp tzv. ekosystémových opatrení. Tými sú napríklad opatrenia na zadržanie dažďovej vody a jej znovupoužívanie, obnova rybníkov a záplavových území, budovanie malých nádrží na úžitkovú vodu tam, kde sú potrebné.

Priehrada Slatinka je plánovaná na rieke Slatina pri Zvolene takmer 60 rokov. Účel stavby sa neustále menil, najnovšie sa hovorí o adaptácii krajiny na klimatické zmeny. Vodné dielo by malo zadržiavať vodu a v období sucha ju púšťať do rieky Hron.

Foto: ilustrácia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM