Barbara Dallosová Kultúra

Zimné kino ponúkne skutočné lahôdky: Na plátne v našom regióne uvidíme, čo ešte nikdy nikto na Slovensku!

Zimný filmový seminár 4 živly sa má niesť v téme rebélia. Na plátne uvidíme kultových rebelov, zabudnutú klasiku i filmy, ktorých premietnutie bude slovenským unikátom.

Ilustračný obrázok k článku Zimné kino ponúkne skutočné lahôdky: Na plátne v našom regióne uvidíme, čo ešte nikdy nikto na Slovensku!
Zdroj: Dnes24.sk

Koncom zimy, v dňoch 26. až 28. februára, prinesie Zimný filmový seminár 4 živly do Banskej Štiavnice filmy a sprievodné podujatia venované téme rebélie. ,,Filmový program 4 živlov je vystavaný z rôznorodých snímok, ktoré dohromady ponúkajú čo najväčšie množstvo pohľadov na zvolenú tému, ale aj viacero typov diváckych zážitkov," informoval PR manažér festivalu Peter Gašparík.

Kultovka s Jamesom Deanom prvý raz na slovenskom plátne

V programe preto nechýbajú klasické diela tzv. zlatého fondu, ktoré najmä mladšia generácia divákov nemala možnosť vidieť na plátne v kine – drámy Keby… alebo Bez strechy a bez zákona.

,,Kultovú snímku Rebel bez príčiny, ktorá stvorila z mladučkého Jamesa Deana legendu, dokonca slovenské publikum dosiaľ nemalo žiadnu možnosť vidieť na plátne," ozrejmil Gašparík.

Unikátnych uvedení je však podľa jeho slov program zimného filmového seminára plný. ,,Premietne krátkometrážne filmy z archívu Slovenského filmového ústavu, ktoré vyššie zmienené prejavy mladíckej rebélie vo Veľkej Británii, Francúzsku či USA umožnia porovnať s rebéliou, aká bola vlastná našim zemepisným šírkam a kinematografii," podotkol Gašparík.

Zabudnutý Jakubiskov film

Snímka Jarmok márnosti je filmovou štúdiou závislostí na drogách, alkohole či nikotíne a zabudnutý film Juraja Jakubiska Tri vrecia cementu a živý kohút ukazuje, že bývalému režimu sa podarilo zraziť hrebienok viacerým domácim filmárskym rebelom. Československé „kraťasy“ ponúkne aj kuriózne zimné premietanie na letnom amfiteátri, ktoré by 4 živly chceli po vlaňajšom úspechu zopakovať.

Okrem archívnych filmov venuje podujatie podľa Gašparíka značný priestor aj súčasnej tvorbe, pričom sa sústreďuje na filmy, ktoré sa do našej kinodistribúcie nedostali alebo ňou preleteli bez pozornosti, akú si zaslúžia. Takým prípadom je retro komédia Piráti na vlnách, ktorá je po obľúbenej Láske nebeskej druhým režisérskym počinom britského tvorcu Richarda Curtisa.

Dokumentárnu kinematografiu zastupuje v slovenskej premiére uvádzaný dokument Jama alebo filmová esej Každodenná rebélia, ktorá skúma vplyv médií a moderných technológií na formu spoločenských protestov po celom svete.

Nemecká lahôdka aj veľký filmový kvíz

,,Máme obrovskú radosť, že sa nám v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave podarilo do programu zaradiť dva filmy, ktoré na Slovensku zatiaľ neboli uvedené a ktoré predstavujú to najlepšie z tvorby skupiny najčastejšie nazývanej nemecký mumblecore,“ hovorí výkonná riaditeľka podujatia Daniela Chlapíková.

Veľmi nízky rozpočet, obsadzovanie nehercov, dôraz na autentické dialógy a najmä obrovské zanietenie tvorcov robia z nemeckého mumblecore-u trend, aký by podľa Chlapíkovej slov bola škoda Slovensku nepredstaviť. Seminár 4 živly premietne filmy Tučné dievčatá a Luca tancuje potichu, ktoré osobne uvedie tvorca druhého z nich.

Sprievodný program zimných 4 živlov už tradične otvorí Veľký filmový kvíz, v ktorom si návštevníci podujatia budú môcť otestovať svoje znalosti, bystrosť a vynaliezavosť. Chýbať nebudú ani nočné párty a koncert. V rámci svojho turné vystúpi na podujatí svojrázny indie-folkový hudobník, ktorý si hovorí Archívny chlapec.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM