Katarína Reiterová Rôzne

Žiarsky meteorológ predpovedá: Čaká nás ešte babie leto?

Žiarsky meteorológ Ján Wolf hodnotí chladné počasie, ktoré nás zasiahlo v ostatných dňoch a zároveň predpovedá počasie na nasledujúce dni. Aký bude teda október?

Ilustračný obrázok k článku Žiarsky meteorológ predpovedá: Čaká nás ešte babie leto?
Foto: Jozef Milan

V nedeľu 22. septembra skončilo astronomické leto a začala astronomická jeseň. Meteorologické leto však už skončilo skôr, teda 31. augusta, pričom trvalo od 1. júna. „Prvý jesenný mesiac september skončil v Žiari nad Hronom ako celok teplotne priemerný, s priemernou mesačnou teplotou 13,4°C (DP 13,7 °C) aj zrážkovo priemerný s mesačným úhrnom 57 mm (DP 53 mm),“ hovorí Ján Wolf a dodáva, že druhý jesenný mesiac október začal pomerne chladným počasím.

Takto chladno bolo pred 34-rokmi

„Od stredy do soboty v minulom týždni sme sa ocitli v studenom severovýchodnom prúdení a v dolinách severného Slovenska klesla minimálna denná teplota až na extrémnych –9,0°C (Červený Kláštor). V Žiari nad Hronom v piatok a v sobotu klesla minimálna denná teplota na –4,2°C, v prízemnej vrstve (5 cm) na –6,8°C, čo predstavuje najnižšiu nameranú teplotu v prvej pentáde októbra od začiatku meraní,“ dodáva meteorológ s tým, že podobne chladné počasie bolo v roku 1979, keď 4. októbra klesla minimálna teplota na –3,6 °C.

Čo nás čaká v nasledujúcich dňoch?

Nízky tlak vzduchu nad západnou Európou spôsobí prenikanie teplého a vlhkého vzduchu nad Karpaty. Výrazne sa zdvihnú ranné teploty na hodnotu 11 až 6 °C, pribudnú aj slabé zrážky. „Napriek oblačnosti od piatku do nedele nemožno vylúčiť teploty aj slabo cez 20 °C. Takže môžeme hovoriť o výskyte babieho leta v „skrátenej verzii“. Babie leto ako ho poznáme však prichádza až po jesennej rovnodennosti. V nižších polohách sa najmä ráno a predpoludní udržiava hmla, je chladno, ale cez deň pomerne teplo (aj nad 20°C). Typické sú pavúky lietajúce na závojoch pavučín. Pavúky si totiž počas pekného počasia hľadajú miesto na prezimovanie a pavučiny, ktoré sa vytvárajú nám majú pripomínať strieborné vlasy našich babičiek,“ vysvetľuje meteorológ.

Dlhodobý výhľad na mesiac október

Mnohí z nás už teraz čakajú, aká bude predpoveď na tohtoročnú zimu, a to najmä po niektorých „chladných“ predpovediach. Teraz nám však Ján Wolf pripravil predpoveď na tento mesiac. Hovorí, že podľa predpovedných modulov by mal byť najteplejší týždeň od 7. do 14. októbra. „Jeho prvá polovica bude slnečná, v druhej sa začnú objavovať prehánky aj slabý dážď (len v stredu). Daždivý týždeň bude aj od 14. októbra, ale teploty začnú výrazne klesať. Maximálne denné teploty budú vystupovať do 14°C a ochladzovanie bude pokračovať až do konca mesiaca. Pritom sa budú striedať slnečné a daždivé dni. Posledný jesenný mesiac november by mal byť teplotne slabo nadpriemerný a zrážkovo priemerný,“ uzatvára predpoveď žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Ilustračné foto.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM