Barbara Dallosová Správy

Žiarski prváčikovia s kvietkami v rukách: Niektorí vyronia slzu, iní spravia riadnu šou!

Aj v Žiari si dnes okúsili školácky život stovky detí po prvý raz. K takej udalosti neodmysliteľne patrí aj kvietok pre pani učiteľku. V kvetinárstve mávajú prváčikovia odvahy kopec, pred pani učiteľkou to už ale býva všelijako. Niekto kvietok nervózne zviera v rúčke, iný k nemu pridá poriadnu šou.

Ilustračný obrázok k článku Žiarski prváčikovia s kvietkami v rukách: Niektorí vyronia slzu, iní spravia riadnu šou!
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Radšej v predstihu

Raňajky, umyť zúbky, vybrať správne oblečenie a často aj popasovať sa s nervozitou. To je hektické ráno prváka, ktorý sa chystá na svoj celkom prvý školský deň. Mnohí nechcú prísť s prázdnymi rukami a pani učiteľke nesú aj kvietok. Podľa kvetinárky Lucie ale radšej nakupujú už deň vopred. ,,Nával je väčšinou prvého septembra. Na poslednú chvíľu si to necháva menej ľudí, prvé školské ráno je rozlietané aj bez toho," vysvetľuje.

Malí flóristi

Kvetinárka Lucia hovorí, že vo voľbe kvietku majú väčšinou hlavné slovo školáci, nie rodičia. ,,Rodičia väčšinou prídu po kvety aj s deťmi. Deti rady vyberajú. Ukazujú prštekom tento, tamten, mamina alebo ocino potom už len zaplatia. Najčastejšie sú to sólové kvietky, teda po jednom ozdobené ruže, gerbery, germíny alebo karafiáty," opisuje predškolské nákupy Lucia.

So sklonenou hlávkou alebo vymakanou básničkou

Hoci vo výbere kvetinových darov majú prváci väčšinou jasno, pred pani učiteľkou niektorí stratia odvahu. ,,Deti sú rôzne. Niekto strká kvietok do rúk mamine, niekto mi ho horko-ťažko podá so sklonenou hlávkou, občas sa tlačia aj slzy,„ hovorí učiteľka Jana (48). Medzi malými školákmi sa ale podľa nej nájdu aj takí, ktorí svojou bezprostrednosťou poriadne zaskočia. ,,Niekedy sú naozaj podarení, už sa mi stalo že že som ešte len siahala po kvete ktorý mi prváčik podával a on na plné hrdlo spustil dlhánsku nacvičenú gratulačnú básničku. Bola som dojatá a pobavená zároveň,“ spomína na veselé príhody s prvákmi učiteľka.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM