Správy

Žiarski bezdomovci v zime miznú z ulíc: Majú svoje teplé skrýše

Do útulku mnoho ľudí bez domova ísť nechce, keďže podmienkou je zákaz alkoholu.

Ilustračný obrázok k článku Žiarski bezdomovci v zime miznú z ulíc: Majú svoje teplé skrýše
Zdroj: TASR

V zimnom období má žiarska Mestská polícia s miestnymi bezdomovcami menej starostí ako počas teplejších mesiacov roka.

,,V zime s nimi nemáme viac problémov, skôr naopak. Zrejme si našli nejaké teplé miesta, kde sa zdržiavajú a v meste sa veľmi neukazujú," poznamenal náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom Róbert Šiška.

Do útulku mnohí nechcú, musia byť triezvi

Bezdomovci sa totiž podľa jeho slov v priebehu roka bežne zdržiavajú na verejných priestranstvách, výnimkou nie sú ani sťažnosti na ich správanie zo strany obyvateľov. Najčastejšie ide o obťažovanie pred nákupnými centrami či popíjanie alkoholu na verejných priestranstvách, kde je to zakázané.

V meste majú ľudia bez prístrešia k dispozícii počas celého roka útulok. Podmienky v ňom však podľa Šišku mnohí bezdomovci nechcú rešpektovať, jednou z nich je totiž zákaz pitia alkoholu. Naopak, problémy s tými, ktorí v útulku bývajú, sú podľa jeho slov veľmi zriedkavé.

Dávky si odrábajú

Útulok v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) má kapacitu 21 miest a je určený pre mužov. ,,Klientom poskytuje ubytovanie na určitý čas, uzatvára sa s nimi zmluva na tri mesiace, ktorá môže byť predĺžená opakovane, ale vždy na dobu určitú," priblížila podmienky hovorkyňa BBSK Michaela Piliarová. Naplnenosť zariadenia je podľa jej slov v priebehu roka a v zimných mesiacoch rovnaká, kapacita je pre mesto a lokalitu postačujúca.

V útulku nájdu klienti všetko, čo potrebujú. Okrem podmienok na udržiavanie osobnej hygieny, prípravu stravy, pranie, žehlenie či záujmové činnosti, tu majú k dispozícii aj sociálne poradenstvo. Podľa Piliarovej útulok spolupracuje s úradom práce a mestom Žiar nad Hronom.

,,Klienti vykonávajú aktivačné práce, malé obecné práce pre mesto alebo si sociálne dávky odrábajú v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb Žiar nad Hronom," dodala Piliarová. V útulku sú klienti povinní dodržiavať domáci poriadok, za ubytovanie a poskytovanie služby platia úhrady podľa všeobecne záväzného nariadenia, ktoré schvaľuje Zastupiteľstvo BBSK.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM