Barbara Dallosová Správy

Žiarska nemocnica s novými pravidlami: Čítajte, čo ak vás čaká vyšetrenie či operácia

Nemocnica sa po prísnych pandemických opatreniach pomaly vracia do normálu. Zavádza ale niekoľko nových pravidiel, ktoré majú ochrániť zdravotníkov aj pacientov.

Ilustračný obrázok k článku Žiarska nemocnica s novými pravidlami: Čítajte, čo ak vás čaká vyšetrenie či operácia
Zdroj: TASR

Neodkladajte už viac návštevu lekára, plánovanú operáciu či preventívnu prehliadku. K tomuto vyzývajú svojich pacientov nemocnice Svet zdravia vrátane žiarskej nemocnice. Informovala o tom hovorkyňa siete nemocníc Jana Fedáková.

Ako ubezpečuje sieť nemocníc, žiarska nemocnica v tejto situácii zvýšila hygienické štandardy. Každý hospitalizovaný pacient dostane rúško, nájde na izbe dezinfekciu na ruky a priestory zdravotníckych zariadení prejdú počas dňa viacnásobným čistením.

„Epidemiologická situácia na Slovensku je dnes veľmi dobrá a v našich zariadeniach sa preto postupne vraciame k plánovaným operáciám či preventívnym prehliadkam. Naše nemocnice a polikliniky dosahovali vyšší hygienický štandard už aj pred koronakrízou, keďže v nich pôsobia nemocniční epidemiológovia a tak nás nezaskočila ani epidémia a dokázali sme pomerne rýchlo reagovať. Dnes sme sa však rozhodli tento štandard opätovne posilniť, aby sa pacienti, ktorí k nám prídu na plánovaný zákrok, cítili maximálne v bezpečí. Sme radi, že nám situácia dovolila sa o nich znova začať starať a pomôcť im tak s ich zdravotným problémom,“ hovorí generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Rúško musí byť

Rozšírený hygienický štandard, ktorý nemocnice a polikliniky zavádzajú po koronavíruse, nazvali Hygiena+. V nemocniciach je jeho súčasťou napríklad poskytnutie ochranného chirurgického rúška každému hospitalizovanému pacientovi.

„Vždy, keď to bude potrebné, mu ho vymeníme – napríklad, ak mu v dôsledku častého kašľania a kýchania zvlhne a prestane plniť svoju funkciu. Pacient by mal mať rúško, keď vyjde zo svojej izby na chodbu, kde môže stretnúť iných pacientov alebo zdravotnícky personál. Samozrejme, nebudú ho nosiť pacienti, ktorí majú problémy s dýchaním,“ vysvetľuje hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia Jana Skalová.

Dávkovače na každej izbe

Na každej izbe má tiež pacient k dispozícii dezinfekciu na ruky. Dávkovače sú umiestnené všade okrem špeciálnych pracovísk, akým je napríklad psychiatrické oddelenie, a to z bezpečnostných dôvodov.

„Častá a dôkladná hygiena rúk je jeden z najdôležitejších nástrojov prevencie pred všetkými typmi infekcií. V rámci prevencie pred nozokomiálnymi nákazami sledujeme napríklad spotrebu dezinfekcie zdravotníckymi pracovníkmi. Kým spočiatku sme v našej sieti míňali iba desať litrov dezinfekcie na tisíc lôžkodní, za prvý kvartál tohto roka to bolo už 21 litrov. To je výborné, keďže ECDC odporúča spotrebu na úrovni aspoň 20 litrov,“ vysvetľuje Skalová s tým, že v tomto období chcú viac pozornosti v tomto smere venovať pacientom.

Stery z podláh, stolíkov aj postelí

Ako vysvetľuje nemocnica, podľa platnej legislatívy sa musia na Slovensku ambulancie dezinfikovať jedenkrát, lôžkové oddelenia dvakrát a intenzivistické pracoviská trikrát denne. Počas pandémie v nemocniciach Svet zdravia nabehli na režim, akoby celá nemocnica bola jedno intenzivistické pracovisko. To znamená, že všetky priestory bez rozdielu sa dezinfikujú tri razy za deň.

„Zabezpečujeme zároveň aj mikrobiologický monitoring prostredia. Pravidelne odoberáme stery z povrchu zdravotníckych zariadení a zisťujeme, či sa v prostredí nenachádzajú patogénne a podmienene patogénne mikroorganizmy, ktoré by mohli pacienta počas pobytu v nemocnici ohroziť. Za posledných päť rokov sme urobili vyše 6,5-tisíc takýchto sterov z rôznych povrchov vo vyšetrovacích priestoroch, ako aj na izbách pacientov – z podláh, stolíkov na prípravu liekov, klávesníc od počítača, infúznych stojanov, postelí, stolov, stoličiek a ďalších predmetov. Dokonca robíme stery aj z čistých lôžok pripravených pre nových pacientov, aby sme zistili, či sú dobre vydezinfikované,“ podotýka epidemiologička.

Dodáva, že koronavírus v prostredí sa takto zistiť nedá. Avšak, ak by v stere z prostredia našli napríklad mikrób, ktorý sa bežne nachádza na sliznici nosa a úst, je možné podľa jej slov s vysokou mierou pravdepodobnosti predpokladať, že pokiaľ by sa v tomto prostredí nachádzal človek s ochorením COVID-19, bude sa tam vyskytovať aj koronavírus.

Najprv prejsť tirážou

V nemocniciach zo siete aj napriek návratu do notmálu stále platí, že každý pacient musí prejsť cez tiráž. Tam mu ešte pred vstupom do budovy merajú teplotu, kontrolujú nosenie rúška, poskytujú dezinfekciu na ruky a pýtajú sa na otázky ohľadom prípadných respiračných syndrómov. „Na základe prvotnej anamnézy potom suspektných pacientov nasmerujeme do červenej zóny, ostatní môžu pokračovať na oddelenie, na ktoré plánovali ísť,“ dodáva hovorkyňa siete nemocníc.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM